Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Ses yalıtımının önemi

5 Kasım 2013 1.935 kez okundu Yorum yapılmamış

Ses yalıtım meselesine dair bir yazımız olmuştu. Ancak bazı kısımlarına değinemeden geçmiştik. Burada eksik kalan kısımları yazarak bu konuyu kapatmak isterim. Ses yalıtımı hususunda yapılan bilinçlendirme ve çıkarılan yönetmelikler sayesinde giderek yaygınlaşmaya başladı. Olması gerekende budur zaten. Çünkü gürültünün insan sağlığına olan zararları bilinmektedir. Baş ağrısı, o ses yalıtımanda gerçekleşen bir sıkıntı gibi küçük rahatsızlıklardan bahsedilmiyor. Kronik bir hale dönüşebilecek hastalıklara sebep olabiliyor. Stresle başlayan döngüler, ruhsal ve bedensel tahrifata yol açabiliyor. Bu sebepledir ki evlerinizde dekorasyona ayırdığınız bütçeye, ses yalıtımını da eklemelisiniz. Dekorasyonun evleri daha neşeli, huzurlu, ferah ve yaşanabilir kılmak için uygulandığını unutmayın. Ancak dekorasyon bunları sağlamakta eksik kalabiliyor. Eğer şehirde yaşayan biriyseniz etrafınızda sizleri rahatsız edecek olan nedenler çoktur. Bunu herkes yaşamıştır. Bu bizlere rahatsızlık veren bir durum. Evimiz dekoratif açıdan kafamızı, ruhumuzu dinlendirecek bir şekilde dizayn edilmiş olsa da, dışarısı hiç de öyle değil. Dışarıdan gelen sesler, gürültüler evlerimizde de, huzurlu vakitler geçirmemizin önüne geçer. Sizlere neyi anlatmaya çalışıyorum. Bu sitenin amacı, daha yaşanabilir alanların nasılını sizlere anlatabilmek. Bunlardan birisi de ses yalıtımıdır kuşkusuz.

Gelelim ses yalıtım malzemelerinin en kalitelisine. Onu da bugün araştırmak nasip oldu. Kısaca en kalitelisi taş yününden yapılanlar. Taşların yüksek sıcaklıkta kaynatılarak eritilmesinden, daha sonra da püskürtme işlemine tabi tutulmasıyla elde edilen, içerisinde bazı tutucu maddelerin bulunduğu malzeme. Nedir avantajı? Öncelikle en çok tercih edilen. Bunun yanında ısı ve ses yalıtımı sağlıyor. Enerjide de tasarruf ediyorsunuz. Ondan sonra yangına karşı dayanıklı. Olası bir yangın tehlikesinde hemen tutuşan bir malzeme değil. Binaya da ek yük getirmiyor neredeyse. Çok hafif yani. Uygulaması da kolay. Taş dedik ama maket bıçağıyla hemen kesilebilir bir yapıya sahip. Kolay şekil alıyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.