Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Siding

4 Temmuz 2009 4.182 kez okundu Yorum yapılmamış

Siding Nedir?

Evlerimizin görünümüne dikkat ederiz değil mi? Günümüzde evlerimizin iç güzelliğine önem verdiğimiz gibi, dış güzelliğine de önem verilmektedir. Isı yalıtımı ve dış görünümü güzelleştirmek için, birçok dış kaplama seçenekleri mevcuttur. Dış cepheye monte edilerek yapılan bir kaplama türü de sidingdir. Siding, sağlamdır. Sert PVC den yapılır, hava alabilen özelliği ile içerideki nemi dışarıya atabilme özelliği mevcuttur. Kısacası ısıya, suya, güneşe dayanıklı bir kaplama sistemidir. Siding, her türlü mevsim şartlarına uygundur. Bu kaplamanın ömrü binanın ömrü kadardır. Bir kere yaptırdığınızda, bina yıkılana kadar değiştirmenize gerek kalmayan bir kaplamadır. Yeni yapılan binalarda da dört mevsim rahatlıkla uygulanabilen siding, uygulaması da çok kolaydır. Bu yönden tercih edilebilir bir kaplamadır. Sidingin avantajlar çoktur. Örneğin binalarda ince ve ya kalın sıva gerektirmeden uygulanabilir ve binaya ek bir yük olmaz. Siding yapı olarak hafiftir ve maliyeti düşük olduğundan binanın dış görünümüne estetiksel bir görünüm getirdiğinden birçok kişinin tercih sebebi olmuştur.

Vinily Siding

Siding sisteminin de kendi arasında birçok çeşitleri vardır. Fakat en çok tercih edileni ise Vinily sidingtir, diğer adıyla PVC Sidingtir. Vinily Siding’in ana malzemesi PVC olduğundan yangına dayanıklı bir sistemdir ve B1 sınıfı belgelenmiş bir üründür olduğu için yangın esnasında kendi kendini söndürme özelliğine sahiptir. Bu yönden vinily siding, can ve mal güvenliğiniz için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir üründür. Bu kaplama, uzun yıllar boyu sıcak bir yuva için, hem enerji tasarrufu sağlayan hem de bakımı kolay olan bir yalıtım sistemidir. Isı kaybı yoğun olan Türkiye’mizde, bu kaplama sayesinde %35 e varan bir tasarruf elde edebiliriz. Hiçbir boya gerektirmeyen bu kaplama, sabunlu su ile yıkanabilmektedir. Bu yönüyle de tüketiciye büyük avantajlar ve kolaylıklar sağlamaktadır. Vinily Sinding, buhar dengeleyicisi sayesinde duvarda asla nem oluşturmaz. Duvarınızın nefes alması için, tahliye delikleri ve köşe birleşim boşlukları bırakılmıştır. Vinily siding hafif olduğundan dolayı, hem değişik çatı sistemlerinde kullanılabilir hem de taşıması gayet kolaydır. Her türlü binaya ve duvara, hızlı ve güçlü bir şekilde monte edilebildiğinden dolayı, işlemler sırasında fazla elemana ihtiyaç yoktur. Vinili Siding, kaplama sırasında çevreye herhangi bir atık bırakmadığından, çevre kirliliği oluşturmamaktadır. Her türlü hava koşuluna dayanıklı olduğundan dolayı, ısı değişimlerinde, rüzgârda ve fırtına da kırılmaz ve aşınmaz. Vinily siding, doğal renklere sahip olduğundan dolayı, asla renk değiştirmez. Bu sayede binanız estetik görünümü açısından değer ve önem kazanır.

Kompozit Siding

Kompozit siding, sıkıştırılmış ahşap liflerinin yüksek ısıyla ve beş kat preslenmesiyle oluşmaktadır. Kompozit siding’in bir farkı da yurt dışında üretiliyor olmasıdır. Kompozit siding, zamanın her türlü hava şartlarına dayanıklıdır. Bu kaplamanın da avantajları hemen hemen Vinyli siding ile aynıdır. % 40’a varan ısı tasarrufu sağlamaktadır. Değişik renk seçeneklerine sahip olan kompozit siding, aynı zamanda değişik doku yüzeylerine de sahiptir. Asla bükülmez ve serttir. Vinily siding gibi, renk değiştirmediği için boyama ya gerek yoktur. Temizliği gayet kolaydır. Bu sayede binanızın görünümünden bir şey eksiltmez. Kullanıcılara sunduğu bir diğer avantaj ise, asla yanmaması ve çürümemesidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.