Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Şık bir banyo için dekorasyon fikirleri

27 Haziran 2012 4.050 kez okundu Yorum yapılmamış

Birçok insan için evin en önemli bölümlerinden biri olan banyolar gerek hijyen gerekse de işlevsel kullanım açısından dekorasyonuna özen gösterilmesi gereken alanlardır. Şık ve sezon modasına uygun bir banyoya sahip olmak kadar uzun süreli kullanıma dayanabilecek yapısal özelliğe sahip malzemelerin seçilmesi de önemlidir. Banyo dekorasyonunda; tavan renklerinden fayans malzemesine, dolap renklerinden duş bölümünün izolasyonuna, su tesisatının doğru şekilde döşenmesinden dayanıklı ve estetik lavabo seçimlerine kadar farklı alanlar üzerine uzun vadeli hesaplamak yapmak gerekir. Pozitif enerjisi ile evin havasını baştan aşağı değiştiren bir banyo, sizin kadar misafirlerinizin de ev hakkında olumlu düşünmesine neden olacaktır.

Zemin ve duvar renklerinin büyük önem taşıdığı banyo dekorasyonunda, mümkün olduğu kadar açık renklerin seçilmesinde yarar var. Banyolarda duş bölümü, lavabo ile klozet ve banyo dolapları artan ihtiyaçlara göre kolay bir şekilde değiştirilebilse de, zemin ve tavanın tamamen değiştirilmesi oldukça zahmetli, uzun süren ve bütçe yoran bir işlemdir. Bu nedenle ilk aşamada zemin ve tavan rengi tercihini birçok farklı renk ile uyum sağlayabilecek açık tonlarda yapmakta yarar var.

Özellikle geniş ailelerin en büyük sıkıntılarından biri olan dar banyolarda daha işlevsel klozet ve lavabo tercihleri yaparak alandan kazanabilir, dilerseniz bu alana yerleştireceğiniz küçük bir dolap ile çok daha kullanışlı bir banyoya sahip olabilirsiniz. Banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de doğru aydınlatma elemanlarının kullanılmasıdır. Mekanın tüm atmosferini etkileyen aydınlatma sistemleri yüksek tavanlı banyolarda yere doğru, alçak tavanlı banyolarda ise tam aksine tavana doğru olmalıdır. Bu şekilde banyoda algısal bir derinlik oluşmasını sağlayarak çok daha etkili bir atmosfer oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Banyoların en önemli dekorasyon öğelerinden biri olan lavabo mermerleri de özen gösterilmesi gereken aksesuarlar arasında yer alır. Mermer her ne kadar dayanıklı yapısı ve doğal yüzeyi ile banyo için ideal bir malzeme olsa da, küçük banyolarda gereğinden büyük kullanılması durumunda banyonun daha da daralmasına neden olabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.