Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Şık ve kullanışlı kardeş odaları

23 Haziran 2012 3.739 kez okundu Yorum yapılmamış

Çocuklu aileler için evin en önemli bölümlerinden biri olan çocuk odası, kalabalık ailelerde kardeşlerin aynı odayı paylaşmak zorunda olması ile daha da önemli bir konu haline gelir. Çocuk odası dekorasyonunda tek çocuk için kullanışlı ve şık görünen bir tasarım yapmak zaten yeterince zorken bir de iki kardeşin aynı odayı paylaşması, dekorasyonun daha da özenli bir şekilde yapılmasına neden olur. Kardeşlerin paylaşacağı çocuk odalarında dekorasyona yataklardan başlamak hem işinizin çok daha kolay hale gelmesini hem de oda üzerinde daha farklı fikirler geliştirmenizi sağlayacaktır. Çocukların hareketli yapıları düşünerek normalden biraz daha fazla boş alan bırakılması gereken kardeş odalarının dekorasyonunda, iki çocuğun da rahat hareket edebileceği ve oynayabileceği bir mekan yaratılması gerekir.

Çocuklar genel olarak günün farklı saatlerinde bitmeyen enerjileri ile yetişkinleri şaşırttığından, bu enerjinin iki kardeş ile ikiye katlanacağını unutmayın. Kardeş odası dekorasyonunda şayet geniş bir alana sahip değilseniz ranza alternatiflerini değerlendirebilir, bu pratik ve geleneksel yatak çözümü ile dar alan sorununu aşabilirsiniz. Bazı aileler kardeşlerin ranzada yatması fikrine sıcak bakmasa da, kardeş odalarında alanın büyük bir çoğunluğunu kaplayan iki yatağın pek de işlevsel olduğu söylenemez. Kardeş odalarının dekorasyonunu yataklara göre değil, çocuklarınızın yaşamına göre şekillendirmeniz gerekir.

Birçok ailede olduğu gibi kardeşler dahi zaman zaman kendi aralarında anlaşmazlıklara düşebildiğinden ve bazen de küçük çaplı kavgalar kaçınılmaz olduğundan kardeş odası dekorasyonunda her iki çocuğa da eşit alan ve eşya ayrıldığından emin olun. Bir kardeşin dolabının diğerinden biraz daha büyük olması dahi kardeşler arasında ufak kıskançlık krizlerine neden olabileceğinden, eşya seçimine özen gösterin. Tüm bunların dışında kardeş odalarının dekorasyonunda kendi zevklerinizi değil, çocuklarınızın her ikisinin de isteklerini yansıtmaya çalışın. Çocukların hayal gücü sınırsız olduğundan farklı renkler ve aksesuarlar kullanmaktan çekinmeyin ve her zaman çocuklarınızın inanılmaz bir hızla büyüyerek ergenlik çağına gireceğini unutmayın.

Kardeş odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri olan kardeşler arasındaki yaş farkı, odada kullanılacak mobilyaları ve aksesuarları doğrudan etkilemektedir. Kardeşler arasındaki yaş farkının fazla olması durumunda büyük kardeş ergenlik döneminin sıkıntılı günlerinde daha özgür bir oda isterken, küçük kardeş çocukluk hayallerinin peşinden gitmek isteyebilir. Bu nedenle her iki kardeşin de ihtiyaçlarının düşünüldüğü ve kardeşler arasında eşit imkanların söz konusu olduğu bir kardeş odası tasarlanması son derece önemlidir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.