Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Silikon boya ve özellikleri

24 Aralık 2011 4.093 kez okundu Yorum yapılmamış

Mekan dekorasyonun duvarların rengi kadar hangi boya ile boyandığı da oldukça önemlidir. Rengini uzun süre koruyabilen ve kullanım kolaylığı sağlayan boyalar estetik görünüm şıklığı ile birleşerek, doğru dekorasyon aracı olmaktadır. Bu aşamada silikon boyaların tercihi hem sağladığı geniş renk seçeneği hem de rahat uygulanma ve kullanım kolaylığı ile oldukça avantajlı bir tercih olacaktır. Çoğu insan silikon boyaların plastik boyalar ile aynı olduğunu düşünse de arada oldukça büyük bir fark vardır.

Su bazlı yani içerisine su katılarak yapısı inceltilen silikon boyaların silinebilme özelliği vardır.  Plastik boyalarsa su bazlı olmasına rağmen silinebilir özellikte değildir. Bu nedenle silikon boyanın karıştırılmaması, daha son karşılaşabilinecek hoş olmayan sürprizlerin önüne geçecektir. Silikon boyalar yumuşak dokusu ve kolay temizlenebilme özelliği ile oldukça kullanış ve uzun ömürlü boyalardır. Boya içerisine katılan silikon boyanın yapıştırıcı özelliğini arttırarak, daha uzun süre duvar yüzeyine tutunmasını sağlar. Ayrıca çatlamalara ve kurumaya karşı da boyanın yapısını kuvvetlendiren silikon, duvar boyası olarak oldukça kullanışlı bir maddedir. Bazı yüzeyi eskiyen duvarlarda boyanın yapılmaması ve istenilen rengin elde edilememesi sorunlarının önüne geçen silikon boyalar, düz ve mat bir görüntü sağlayarak oldukça olumlu sonuç alınmasını sağlamaktır.

Silikon boyaların sağladığı avantajlardan birisi de su tutmama özelliğidir. Duvar yüzeyinde su barınmasına izin vermediğinden, çok daha uzun süre boya yapısının korunmasını sağlar. Ayrıca gözenekli yapısı sayesinde duvarların nefes almasını sağlayarak, duvar içerisinde biriken nemin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Böylece yoğun rutubet yüzünden duvarlarda oluşan kötü görüntünün ve birçok sağlık probleminin önüne geçilmesine yarcımdı olur. Deniz kenarlarına yakın evlerde görülen boya çatlamalarına karşıda koruma sağlamaktadır. Rüzgarın sert esmesi ile deniz yüzeyindeki suyu kaldırarak duvar yüzeylerine taşır ve oluşan tuzlanma duvar boyasını aşındırarak çatlaklara sebep olur. Alkali özellikteki silikon boyalar tuzlanmaya karşı oldukça dayanıklı olduğundan, denize yakın evler için oldukça kullanışlı bir boyadır. Dış cephe boyası olarak kullanmasının bir diğer nedeni de, güneş ışınlarına karşı dayanıklı olmasıdır. İçerdiği ultraviyole ışınlar nedeni ile boyaların yapısı bozan güneş ışığından, silikon boya kullanarak korunmak mümkündür.

Silikon boyaların kullanılacak alana göre seçilmesi gereken üç farklı çeşidi vardır. Mat, yarımat ve ipekmat çeşitleri iç ya da dış cephe kullanımına göre seçilmelidir. Silinebilme özelliği düşük olan mat silikon boyalar, daha dayanıklı yapısı ile dış cephe duvarları için daha uygundur. Yarı mat silikon boyalarsa silinebilme özelliği olan ve aynı zamanda yoğun ışık alan iç mekanlar için daha uygundur. En yüksek silinebilme özelliğine sahip olan ipekmat silikon boyalar, yoğun kullanılan ve nispeten daha az ışık alan iç mekanlar için idealdir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.