Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Silikon çeşitleri ve kullanım alanları

10 Şubat 2012 10.935 kez okundu 1 yorum var

Birçok farklı dekorasyon işleminde kullanılan silikonlar, sahip olduğu pratik kullanım ve güvenilir etkisiyle yaygın olarak tercih edilmektedir. İzolasyon için kullanıldığından oldukça etkili ve hızlı sonuçlar alınmasını sağlayan silikon, ayrıca dolgu malzemesi ve yapıştırıcı olarak da kullanılabilir. Piyasada genellikle farklı boyutlarda kartuş şeklinde satılan silikonun değişik çeşitleri de bulunmaktadır; ekstra antiküf, standart silikon, oto silikonu, akvaryum silikonu, beyaz ya da renkli silikon, ayna silikonu, ısıya dayanıklı silikon. En çok tercih edilen ve tabancalar için standart kabul edilen silikon kartuşları, boyutlarına göre 7-12 metre arası düz bir çizgi çekilmesini sağlamaktadır.

Standart Silikon

Dekorasyonda en yaygın kullanılan silikon türü olduğu için standart olarak kabul edilen ve üzerinde silikon yazısında başka bir ibare olmayan silikon türüdür. Isı ve su izolasyonu, dolgu malzemesi ve yapıştırıcı olarak kullanılan standart silikon, kalitesine göre 100ºC’ye kadar formunu koruyabilir ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Duşakabin, küvet ve lavabo gibi yerlerde sızdırmazlık için kullanılan standart silikon ayrıca metal ve cam doğrama, PVC, fayans ve diğer yapı malzemelerinin yapıştırılmasında da kullanılır.

Isıya Dayanıklı Silikon

Piyasada genellikle sanayi tipi silikon olarak bilinir ve yüksek elastik ve tutunma kabiliyetine sahiptir. Sıcaklığın yüksek değerlere ulaştığı sanayi makina parçalarında, elektrikli ev aletlerinde, otomobil parçalarında ve ısıtıcılarda üretim ve tamir amaçlı kullanılır. Isı dayanıklılığı 150ºC, 200ºC ve 300ºC gibi farklı değerlere sahiptir ve diğer silikon tipleri gibi kartuş ya da tüp şeklinde satılır. Doldu malzemesi, yapıştırıcı ve izolasyon malzemesi olarak otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayna Silikonu

İçten dışa doğru kuruma özelliğine sahip olduğundan, yüksek bir yapışkanlık sağlar. Uzun süre dayanıklılık sağladığından ve aynaların arka bölümünde bulunan siyah zırha zarar vermediğinden, cam ve aynaların yapıştırılması için kullanılır. Pencere, ayna ve doğramaları yapıştırmak için kullanılan ayna silikonu, uzun süreli dayanıklılığına sahip olmasına rağmen sertleşmesi standart silikona göre biraz daha fazla zaman alır. Bu nedenle aynaların yapıştırılmasında kullanıldığında silikon sertleşene kadar aynanın bant ile tutturulması gerekir.

Akvaryum Silikonu

Cam yüzeylere uygulandığında mükemmel bir yapışkanlık ve dayanıklılık özelliğine sahip olmasıyla beraber akvaryum içerisindeki balıklara ve bitkilere zarar vermediği için tercih edilir. Yüzme havuzları, cam yüzeyler, akvaryumlar, tekneler ve araba camları üretiminde ve imalatında kullanılan akvaryum silikonu, ayrıca seramik karoların, metal ve plastik doğramaların sızdırmazlığını sağlamak için de uygulanır. Sertleşme süresi 24 saat kadar uzun bir süre alabilir ve sürekli suyla temas ettiğinden her zaman elastik bir yapıya sahiptir.

Okur Yorumları »

  • Salih dedi ki:

    Sac tankım var delindi lehim yaptıramıyorum bir silikon çesidi varmı sacda kullanacağım ismi nedir

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.