Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Silikon mutfak eşyaları zararlı mıdır?

8 Mayıs 2013 4.216 kez okundu Yorum yapılmamış

silikon 1Son dönemlerde silikondan yapılan rengarenk, birçok amaca uygun kullanıma sahip, farklı ebatlarda ve şekillerde mutfak eşyaları mutfaklarımızı süslemektedir. Kek kalıpları, yumurtalıklar, karıştırıcılar, spatulalar, maşalar, fırçalar, çırpıcılar gibi birçok formda kullandığımız bu eşyaların plastik görünümleri nedeniyle sağlığımıza zararlı olup olmadıkları birçok kişi için soru işareti teşkil etmektedir.

Silikon; sağlıklı oluşu ile bilinen camın da silikon 2hammaddesi olan silis kumunun sıvı hale getirilmesi ile oluşan bir maddedir. Dolayısıyla cam gibi silikon da doğal ve sağlıklı bir malzemedir. Camın avantajı olan hijyenik ve sağlıklı olma özelliğine sahip olan silikon, camın dezavantajı olan kırılabilme özelliğinden ise uzaktır. Oldukça esnek bir madde olan silikon, ürünlerin kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanılması halinde uzun yıllar muhafaza edilebilen bir üründür.

Silikon ancak 360 derece civarında bir sıcaklıkta eriyebilen bir madde olup, normal kullanımda fırında, mikrodalgada rahatlıkla erimeden kullanılabilmektedir. İçindeki malzemenin de yapışmasını engellediğinden, özellikle kek kalıplarında olduğu gibi, çok pratik bir kullanım şekli sunmaktadır.

silikon 3Kir tutucu yönü de düşük olan silikon uygun temizlik koşullarında kullanılması halinde hijyen açısından da tüketicilerin tüm beklentilerine yanıt vermektedir. Sanıldığı gibi bu tarz ürünler kesinlikle kanserojen değildir, zira %100 sıvı silikon kanserojen madde içermeyen, tat ve koku geçirmeyen bir maddedir.

Teflon gibi malzemelerden yapılan mutfak eşyaları çizilmeleri halinde sağlığa aykırı bir forma bürünmektedir. Bu duruma gelen mutfak eşyalarının kullanılmaya devam edilmesi uzmanlarca tavsiye edilmemektedir. Ancak, bu handikap silikon eşyalar için geçerli değildir.silikon 4

Severek kullandığımız, mutfak işlerimizdeki en önemli yardımcılarımız olmaları yanında renkleri ve modelleri ile aynı zamanda mutfaklarımızın süsü de olan silikon mutfak eşyalarını güvenle kullanmaya devam edebiliriz. Cam gibi hijyenik ve sağlıklı olan silikon eşyalar, uygun şekilde kullanıldıklarında oldukça uzun ömürlü bir gruptur aynı zamanda.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.