Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Silikon tabancası kullanımı

6 Şubat 2012 9.074 kez okundu 1 yorum var

Silikon tabancası almak ve evinizde bazı dekorasyon işlerini kendiniz yapmak istiyorsanız, bu aletler hakkında bazı temel bilgilere sahip olmanızda fayda var. Yapıştırma işlerinde kolay kullanım sağladığı için tercih edilen silikon tabancaları, yapıştırma gücü çok kuvvetli olmasa da koku yapmadığı için yaygın olarak tercih edilmektedir. Ayrıca bir defa uygulandıktan sonra temizlenmesi biraz güç olduğundan kesin karar vermeniz, daha sonra kimyasal ürünler ya da bıçak ile silikon artıklarını çıkartmak için uğraşmamanızı sağlayacaktır.

Silikon tabancalarının görevi; içerisine konan sıcak silikon çubuklarını ısıtarak sıvı hale getirmek ve böylece tabancanın uç kısmından çıkan erimiş haldeki silikonun istenen yüzeye kolay bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Tabancanın düğmesine basıldığında arkaya takılan silikon çubuk tabancanın iç kısmına doğru ilerler ve yapıştırma işlemi çok kolay hale gelir.

Silikon tabancası hangi yüzeylerde kullanılır?

 • PVC, metal, ahşap ve plastik malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilir.
 • Elektronik aletlerde devre içerisinde kaçak olmasını engellemek ve cam sigortaları muhafaza almak için kullanılır.
 • Karton, sentetik maddeler,  kumaş, deri, kablo sabitleme, maket yapımı, yapay çiçek imalatı, hediyelik eşya yapımı ve bazı halı türlerinin yapıştırılmasında kullanılır.
 • Üstü camlı sehpalarda camın sabitlenmesi için ve dolap kapaklarının daha sessiz açılması için de kullanılmaktadır.
 • Koku yapmayan, iz bırakmayan, kaymayan bir yapıştırıcı olduğundan aslında silikon kişinin kullanım amacına göre birçok farklı alanda kullanılabilir.

Silikon tabancası nasıl kullanılır?

 • Tabancanın arka kısmına silikon çubuğunu yerleştirin ve çubuk tabancanın içerisine iyice oturana kadar tetiğe basılı tutun.
 • Silikon tabancasını fişe takın ve yapıştırma işleminin ideal olarak yapılabilmesi için en az 2 dakika bekleyin.
 • Yapıştırma işlemine başlamanız için tabancanın tetiğine bastığınızda silikonun zorlanmadan ve rahat bir şekilde akması gerekir.
 • Tabancanın ucundan çıkan silikonun kurumasını beklemeden hemen yapıştırılacak yüzeye uygulayın.

Son olarak belirtilmesi faydalı olacak bir diğer nokta; bazı silikon tabancalarının sadece kendi silikon mumu ile çalışabildiği ve bu yüzden silikon tabancası alırken hangi mum türü ile çalıştığının iyice araştırılması gerektiğidir.

 

Okur Yorumları »

 • bm dedi ki:

  Salam menim silikon tapancam isinir silikon eriyir ama uc kismindan akmiyo men nasil kullana bilirim onu

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.