Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Simli duvar boyaları

9 Şubat 2012 21.677 kez okundu Yorum yapılmamış

Duvarlarınıza simli bir boya ile uygulayarak, oldukça canlı bir görüntü elde edebilirsiniz. Simli boyalar doğru kullanıldığında, hem mekanın görüntüsüne derinlik katar hem de oldukça sıra dışı ve şık bir dekorasyona sahip olmanızı sağlar. Duvarlarınıza sim pırıltısı ile ışıl ışıl bir görünüm sağlamak için piyasada hazır olarak satılan boyaları tercih edebileceğiniz gibi, simli boyanızı kendiniz de yapabilirsiniz. İnce toz simleri ile kendi boyanızı hazırlamak, sim oranını dilediğiniz gibi ayarlama imkanı da sunmaktadır.

Yapı marketlerden ya da hobi malzemeleri satan yerlerden rahatlıkla bulabileceğiniz simli boyalar, genellikle 0,75 litre ve 2,5 litrelik kutularda satılmaktadır. 0,75 litrelik bir simli boya ile küçük bir odayı bir kat boyayabilirsiniz. Simli boyayı uygulayacağınız duvarın temiz, kuru ve tozsuz olması gerekir. Aksi halde boya duvara tam olarak tutunmayacağından pırıltılı görünümde oluşmayacaktır. Simli boya ile ideal sonuç almak öncelikle duvarınızı su bazlı silikon bir boya ile boyamanız gerekir. Duvarınızın boya yeni dahi olsa, ince bir kat su bazlı silikon boya ile boyamanızda fayda var. Duvarınız tamamen kuruduktan sonra simlerin boyanın içerisinde homojen olarak karışması için iyice karıştırdığınız hazır simli boyanızı duvara 1 kat uygulayın.

Simli boyanızı kendiniz hazırlamak istiyorsanız; 2,5 litre boyaya 45 ml. yani 3 kutu ince toz sim karıştırmanız gerekir. Toz simi karıştıracağınız boyanın su bazlı olması ve simi içerisine dökerken su ile karıştırarak açılması gerekir. Boyayı su ile karıştırarak inceltmek hem simin topaklanmasını önler hem de duvarın orijinal renginin daha belirgin hale gelmesini sağlar. Duvarda daha yoğun bir simli görünüm istiyorsanız, ilk kattan sonar 3-4 saat boyanın iyice kurumasını bekledikten sonra 2. kat simli boyayı uygulayabilirsiniz. Boya ile karıştırmak için seçebileceğiniz bazı toz simlerin; hologram sim, yeşil sim, gümüş sim, altın sim, karışık sim ve mor sim gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Simli boya uygularken;

  • Küçük parmak rulo ya da kısa tüylü su bazlı saten boya rulosu kullanabilirsiniz.
  • Boyanın hem uygulamadan önce hem de uygulama esnasında sık sık karıştırılması gerekir. Böylece simin topaklanmasını ya da boyanın dibine çökmesini engellemiş olursunuz.
  • Tam olarak kurumayan duvara simli boya uygulamanız; simlerin de boyanmasına neden olacağından, arzu ettiğiniz pırıltılı görünüme sahip olmamanıza neden olabilir.
  • Temizlik yaparken kullanılan temizlik malzemeleri, duvarın zamanla simlerinin azalmasına neden olabilir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.