Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Yapı

Şıngıl çatı kaplamaları

10 Mayıs 2012 12.113 kez okundu 1 yorum var

Son derece esnek bir çatı kaplama malzemesi olan şıngıl, farklı görünen bir çatıya sahip olmak isteyenlere pratik kullanımı ve uzun süreli dayanıklılığı ile birçok seçenek sunuyor. Özellikle kulübelerin çatısı için ideal olan şıngıl kaplama, doğal kiremit görüntüsüyle farklı bir şıklık oluşmasını sağlayacaktır. Şıngıl malzeme oldukça başarılı bir taklit malzemesi  olduğu kadar dayanıklı bir yapıya da sahip olmasına rağmen yük taşıma kapasitesi çok sınırlı olduğundan şıngıl uygulanacak çatının sağlam bir iskelete sahip olduğundan emin olmak gerekir.

Şıngıl çatı kaplamalarını döşemeden önce metal ya da ahşap malzemeden yapılan ve insan ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkta bir çatı iskeleti yapılması, daha sonra çatıda herhangi bir tamirat yapılması gerektiğinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Yapı marketlerde farklı renk ve kalitede bulunabilecek şıngıl kaplamaları genellikle paketler halinde satılır ve bir paket ile ortalama olarak 3 mt² alan kaplanabilir. Şıngıl kaplamaları almadan önce yine de yetkili kişiye bir paketle kaç mt² alan kaplayabileceğinizi sormanız işinizin yarım kalmamasını garanti altına almanızı sağlayacaktır.

Şıngıl çatı kaplamalarının uygulanacağı yüzey genellikle, OSB olarak bilinen sıkıştırılmış ahşap panellerden oluşur. Uç kısımlardan ahşap ya da metal iskelete vidalanarak monte edilen OSB paneller, böylece hem şıngıl kaplamanın daha kolay döşenmesini hem de çatının çok daha sağlam olmasını sağlayacaktır. Piyasada genel olarak 122×244 cm boyutlarında bulunan OSB paneller ile çatınızı kapmanız, şıngıl kaplama için ideal bir yüzeye sahip olmanızı sağlayacaktır. Şıngıl kaplanacak çatıda OSB panel kullanmanız ayrıca çatıya izolasyon yapmanıza da olanak tanır. Şıngıl kaplamaların altına su ve ısı yalıtımı için kullanılan örtülerden döşeyebilir ve böylece ideal bir yalıtıma sahip olabilirsiniz. Ancak bu şıngıl altı örtülerin biraz pahalı olduğunu ve çatı kaplama maliyetini büyük oranda yükselteceğini de unutmayın.

Şıngılları teker teker çatının en uç noktasından başlayarak döşemeye başlayın. Bu aşama öncelikle yatay olarak bir sıra döşemeniz ve sonraki sırayı bir önceki şıngıl sırasının üzerine döşemeniz çok daha pratik olacaktır. Her şıngıl parçası bir diğerinin üzerine denk gelecek şekilde şıngıl çivisi ile çakılır ve daha sonra şayet şıngılların uç kısımları sabitlenmek istenirse mastik uygulanır. Şıngıl parçalarının uç kısımlarına küçük bir miktar mastik sürerek çatıya yapışmalarını ve çatınızın çok daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Okur Yorumları »

  • Arif Demirci dedi ki:

    Binamızın çatısı şıngıl kaplama.Binamızın bir cephesine mantolama yaptırdık. Mantolamanın çatıyla birleştiği kısmını (40 cm eninde 6 m uzunluğunda) da şıngıl ile kapatmak istiyoruz. Köşeler için ayrıca imal edilmiş şıngıl var mı? Belirttiğim yeri hangi tür şıngılla kapatalım?

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.