Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Sınır tanımayan loftlar, loft dekorasyonu

26 Mart 2012 2.754 kez okundu Yorum yapılmamış

Sözlük anlamı olarak çatı arası, çatıdaki oda bölmesi, güvercinlik anlamına gelen loftlar, günümüzde depo ve endüstriyel mekânların konut veya çalışma alanlarına dönüştürülmesiyle oluşturuluyor. Yurt dışında ucuz ve çok amaçlı kullanım için tasarlanan loflar, ülkemizdeki sanatçı ve tasarımcıların talepleri doğrultusunda oluşmuş ve inşaat firmaları tarafından, yüksek gelir gurubundaki insanlara yönelik çalışmalarıyla, popüler hale gelmiştir. Kentlerin içine kadar giren endüstriyel yapıların, zamanla konut haline dönüştürülmesi, üreten sanatçı ve tasarımcıların dikkatini çekerek, kendilerini özgür hissetmek adına, hem atölye hem de konut olarak kullandıkları loftların çıkış merkezi Manhattan adasıdır. İlham veren, tutku dolu ve klasik akımın kurallarına boyun eğmeyen, geniş ve rahat ev partilerine olanak tanıyan, yüksek tavanlı, ayrıştırıcı duvarların olmadığı,  bohem, romantik ve endüstriyel ortamın birbirine geçtiği yerlerdir.

Galeri, stüdyo ve performansa olanak tanıyan loftlar, metrekare kavramını, metreküpe dönüştürerek, ortak bir hacimde, sınırsız bir yaşam alanı sağlıyorlar. Büyük kentlerde bulabileceğiniz terk edilmiş endüstriyel yapılardan, okullardan, eski antrepolardan, garaj ya da ofis binalarından faydalanarak loftları oluşturabilirsiniz.

Dekorasyona geçmeden evvel, daha önceden sahip olduğunuz tüm fikirleri unutun. Geleneksel evlerden bambaşka özellikleri olan loftunuz için öncelikle mekânı tanımlayarak, yaşama, uyuma, yemek yeme ve çalışma alanlarınızı belirleyin. Bu ayrıştırmayı yaparken, gün ışığına, pencereden gözüken manzaraya, mutfak ve banyoya göre bir proje oluşturun. Ana bölmelerin yerini oluşturduktan sonra, duvar gibi bir bölme olmadan eşyalardan yardım alarak sınırsızlığın içinde sınırlarınızı belirleyin. Çift yönlü bir kütüphane kullanabilirsiniz, yemek masası ve mobilyalarla mekanları birbirinden ayırabilirsiniz. İki ayrı oda hissi yaratmak için, farklı halılar, paravanlar ve büyük ekranlar işinize yarayacaktır. Bir platform yardımıyla zeminden yükselttiğiniz alana yatak odasını konumlandırın, tavandan sarkıtacağınız separatörlere led ışık ya da tv-video aksamları ekleyerek loftunuzu oluşturabilirsiniz.

Yüksek tavanlı ve büyük pencereli loftunuzda özgürlüğünün tadını çıkartarak yaşamadan evvel ısınma sorununuzu halletmelisiniz. Eski tip pencereleri modern, ısı yalıtımlı ve çift camlı olanlarıyla değiştirin. Betonarme zemin yerine ev olarak kullanacağınız kısma parke döşettirebilir, geri kalan kısımlarda epoksi zemin uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Böylesine geniş ve yüksek mekânın aydınlatmasında tavandan sarkıtmalı iri avizeler, koltukların yanlarına abajur ve lambader gibi aydınlatma ünitelerinden faydalanabilirsiniz. Depolama için, hem yatay hem de dikey alanlardan maksimum derecede yaralanmak adına yüksek gardırop, kütüphane ve dolaplar kullanın, hem mekan ayrıştırmada yardımcı olur hem de depolama sorununuzu çözmüş olursunuz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.