Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Siyah banyo dekorasyonu

14 Şubat 2013 4.276 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyo dekorasyonunda siyah renk tercihi biraz riskli gibi görünse de, doğru kontrastlar ve aydınlatma elemanlarıyla beklenin de ötesinde şıklığa sahip bir banyo tasarımı yaratılabilir. Birçok farklı dekoratif uygulamada asaletin ve ihtişamın simgesi olarak kullanılan siyah rengin etkisi; altın, bronz, gümüş ve bakır gibi yüzeylerle katlanarak artmaktadır. Altın kaplama bir armatür takımı hayal olsa da, bu renklere sahip objelere yer vermek banyonun çok daha lüks bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Banyo aynasının çerçevesinde altın varak kullanarak dahi görenlerin büyük beğenisini kazanan bir görsellik oluşturulabilir. Şık bir kontrast oluşturmak için aksesuarlardan başka seçenek yokmuş gibi görünse de, havlulardan dolaplara banyodaki her yüzeyde metal renklerine yer verilebilir.

Farklı konseptler geliştirmek için oldukça müsait bir renk olan siyahın banyolara daha lüks bir görünüm kazandırması mümkün olsa da, tam ters yönde bir etki yaratması da mümkündür. Banyolarda resmi bir hava oluşturması ve restoran ya da otel lavabolarını andırması da muhtemel bir renk olan siyahın, mutlaka nötr tonlarla birlik kullanılması gerekir. Ayrıca küçük bir eşyayla dahi olsa algıya küçük bir canlı renk unsurunun dahil edilmesi, siyah hakimiyetindeki banyonun daha sıcak bir atmosfer kazanmasını sağlayacaktır. Kırmızı, hardal, Turkuaz, Fuşya, pembe, turuncu ya da zümrüt yeşili gibi renkler siyahla birlikte az ama öz kullanıldığında oldukça şık bir etkiye imza atacaktır.

Banyonun ışık alıp almaması, banyo dekorasyonunda siyah renk tercihi de belirleyen en önemli faktörlerdendir. Zira zaten karanlık olan bir banyoda bir de hakim rengin siyah olması ortamın kasvetli hale dönüşmesine neden olacaktır. Bunun için aydınlatma sistemlerinin etkili bir şekilde kullanılması ve mümkün olduğunca çok aydınlatma elemanına yer verilmesi gerekir. Yalnızca tavandan tek ampul ile aydınlatmayı geçiştirmek yerine tavanı aydınlatan birkaç tane aydınlatma elemanı kullanılması çok daha etkili olacaktır. Tavanın zeminden çok daha parlak olduğu mekanda olduğundan daha geniş ve ferah algılandığından, karanlık bir banyoda siyahın kasvetli bir etki yaratmaması sağlanır. Banyo aynasının kenarlarına küçük spotlar yerleştirmek ve bu spotları da tavana yöneltmek dahi algıda hatırı sayılır bir farklılık yaratacaktır. Doğal taşlar ve fayanslarda siyah etkisi doğru aydınlatma tercihi ile daha da derinden hissedilecek, mekana değer katan bir görsellik oluşacaktır.

Banyolarda siyah renk kullanımı daha temiz bir görüntü oluşması için de tercih edilebilir. Bilindiği üzere siyah lekeleri beyaz da dahil olmak üzere birçok klasik nötr renge göre daha az belli eder. Ancak siyah fayanslar da parmak izlerini ve tozları pek fazla saklayamaz. Aslında düzenli temizlenmeyen bir banyoda hangi renk kullanılırsa kullanılsın lekelerin, parmak izlerinin ve tozun göze batacağı da bir gerçektir… Bu nedenle siyah renk tercihi ile banyonun ne kadar hijyenik görüneceğine değil, banyonun aksatılmadan düzenli olarak temizlenmesine odaklanılması gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.