Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Sofra dekorasyonunda yapılan yanlışlar

15 Eylül 2012 2.076 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda çoğu insanın dikkat ettiği alanların başında gelen yemek odalarının temel unsuru olan yemek masaları, birçok farklı türde aksesuar kullanılarak daha renkli ve keyifli bir hale getirilebilir. Yemek odasının odak noktası olan sofraların estetik bir görsellik sunabilmesi için beraberinde kullanılan sandalyelerin ve aydınlatma sistemlerinin doğru seçilmesi gerektiği gibi, servis takımlarının ve aksesuarların da şık ürünlerden tercih edilmesi gerekir. Sofralarda yenen yemeklerin lezzetini ve yapılan sohbetlerin keyfini arttıran şık sofra dekorasyonları ile gecenin sonunda tüm konuklarınızın evden kocaman bir gülümsemeyle ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Toplumumuzda her insanın severek içtiği ve kültürümüzün bir parçası olan çay servisinde dahi kullanacağınız çay takımı ve tepsi ile fark yaratabilirsiniz.

Gündüz saatlerinde kadınların bir araya gelerek çay ve kahve içtiği hoş sohbetlerin daha da keyifli hale gelmesi için detaylara özen göstermelisiniz. Türk kahvesini servis edeceğiniz fincanlardan tabak altlığı olarak kullandığınız servis takımlarına kadar tüm detaylar mekanın genel dekorasyonu üzerinde etkilidir. Servis yaparken dekorasyonun yeni gözdesi olan doğal ahşaptan yapılmış ve doğal taşlarla süslenmiş bir tepsi kullanarak ilk andan itibaren göz alıcı bir etki oluşturmanız mümkün. Yapılan ikramların daha da lezzetli hale gelmesini sağlayan yemek takımları da ister çay yanında sunulan aperatifler isterse de akşam yemekleri olsun özen gösterilmesi gereken detaylar arasındadır.

Son dönemin popüler televizyon programlarında görülen ve çoğu zaman da bilgisiz insanların tartışma konusu haline gelen mumluk, şamdan ve doğal çiçek kullanımı, sofra dekorasyonunda önemi olan ancak bilinçli bir şekilde kullanılması gereken aksesuarlardır. Sofra mumunun yakılıp yakılmaması tamamen misafirlere bırakılan bir karar olmalı, şayet mumun yakılması ile çıkan duman insanları rahatsız ediyorsa mum söndürülmelidir. Aynı şekilde sofraya yerleştirdiğiniz doğal çiçekler her ne kadar görsel anlamda mekana kayda değer bir oranda şıklık katıyor olsa da, eğer misafirlerinizin rahat yemek yiyememesine ve konuşurken birbirinin yüzünü görememesine neden oluyorsa sofranızda bu tür aksesuarlara da yer vermemelisiniz. Tek başına çok şık bir dekorasyon öğesi olan gümüş şamdanı masasının ortasına yerleştirerek misafirlerin birbirinin yüzünü görmek için sağa sola eğilmesine neden olmak, pek de başarılı bir tasarım olmasa gerek… Mekanın genel tasarım bütünlüğünü bozmayan ve “aynı zamanda işlevsel bir kullanım” sunan seçenekleri değerlendirerek sofralarınıza görsel anlamda katkı sağlayabilirsiniz.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.