Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Stor perde nasıl temizlenir?

7 Kasım 2011 3.448 kez okundu Yorum yapılmamış

Pencerelerde dekoratif duruşu nedeniyle yaygın bir şekilde stor perde kullanır olduk. Dekoratif duruşunun yanında kullanışlı olması nedeniyle de stor perdeyi tercih ediyoruz. Sık sık kirlenen perdeleri çıkarıp yıkamak ve tekrar yerine takmak yorucu ve zahmetli oluyor. Stor perdeler genellikle polyester kumaştan yapıldığından bu kumaşın özelliği olarak apreli olması fazla kir tutmamasına sebep oluyor ve bu da işimizi kolaylaştırıyor. Ancak stor perdeler çok tozlu bir yerde iseler kirleniyorlar.

Stor perdelerinizin üzerinde minik lekeler oluşmuşsa bu lekeleri ıslak mendille silerek çıkarmak çok kolay oluyor. Fazla kirli olmayan stor perdeleri kendimizde çıkarıp temizleyebiliriz. Çıkarma işlemini bilmiyorsanız bilen bir kişiden yardım almanız gerekir.  Temizleme işlemine tozunu elektrik süpürgesi ile temizleyerek başlamamız gerekiyor. Tozsuz bir perde daha çabuk temizlenir çünkü. Burada dikkat etmemiz gereken nokta apreli olan perdeyi kırmadan temizlemek olmalıdır. Düzgün bir şekilde yere serip kırılmamasına özen göstererek süpürdükten sonra hafif nemli bir temizlik bezi ile veya süngerle temizleme işine başlayabiliriz. Stor perde çok kirli ise satıcı firmanın önerdiği temizlik maddesi ile temizlemek doğru bir karardır.

Temizleme işini kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Stor perdeler kuru temizleme şirketleri tarafından da temizlenmektedir. İsterseniz temizlemeye de gönderebilirsiniz. Stor perdenin başka bir çeşidi olan daha çok salonlarda kullanılan keten kumaştan yapılan etek kısımları fisto veya dantelle süslenmiş stor perdeleri sakın silmeyi denemeyin. Çünkü su lekeleri oluşacağından eskisinden daha kirli bir stor perdeye sahip olabilirsiniz. Bu perdelerin kesinlikle kuru temizleme yapılması satıcı firmalar tarafından öneriliyor.  

                                                                                                                                                       Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.