Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Su bazlı yağlı boya

24 Aralık 2011 3.618 kez okundu Yorum yapılmamış

İnsanların çok uzun zamandır kullandığı yağlı boya, dekorasyon alanında gelişen teknolojiden nasibini alarak su bazlı şekilde yeniden üretilmeye başlanmıştır. Normal yağlı boyadan çok daha fazla kullanım kolaylığı ve dayanıklılık sağlayan su bazlı yağlı boya, kısa süre içerisinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Kapatma gücü en yüksek boyalardan biri olduğu için zorlu duvarlarda ve özellikle metal yüzeylerde başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

Metal yüzeyler zamanla paslanarak yapısı bozulduğu için dış etkenlerden korunması gerekir. Ayrıca estetik görünümünün de sağlanabilmesi için su bazlı yağlı boyalar metal yüzeyler için oldukça kullanışlıdır. Metal yüzeylerde yapışma özelliği yüksek boyalar kullanmak gerektiğinden, son derece yüksek yapışkanlığı bulunan su bazlı yağlı boyalar tercih edilmelidir. Yapısı itibariyle su ve neme karşı en dayanıklı boyalardan birisi olduğundan, tam kuruma sağlandıktan sonra uzun yıllar boyunca metal yüzeylerin paslanmasını önleyebilmektedir. Parlaklık direnci son derece yüksek olan su bazlı yağlı boyalar, Solvent içeren boyalar gibi kısa süre içerisinde matlaşmaz. Uzun süre parlaklığını ve rengini koruduğu için dış mekanlarda kullanılması büyük yarar sağlar. Su bazlı yağlı boyanın dış cephelerde kullanılmasının nedenlerinden bir diğeri de, hava şartlarına ve güneş ışınlarına karşı dayanıklı yapıda olmasıdır. Geçen zaman ile birlikte dış katlarında çatlama, dökülme veya sararma yapmadan, uzun süre boyunca ilk günkü rengini ve dokusunu koruyabilmektedir.

İç mekanlarda da büyük kullanım rahatlığı sağlayan su bazlı yağlı boyalar, parlak yüzeyleri sayesinde kolay silinebilir özelliktedir. Ayrıca yoğun reçine yapısı sayesinde temizlik malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasallara ve suya karşıda dirençlidir. Çabuk kirlenen ve insan trafiğinin yoğun olarak yaşandığı ortamlarda temizlik için daha az vakit ayrılmasını sağladığı gibi, büyük bir çaba sarf etmeyi gerektirmeden temizlenebilir. Eskiden kullanılan yağlı boyalar gibi kuruması uzun sürmez. Su bazlı yağlı boyanın uygulanması bittikten yarın saat sonra dış yüzey kuruması gerçekleşir. 4 saat içerisinde sert kuruma ve 24 saat içerisinde de tam kuruma işlemi tamamlanır. Bu zaman zarfında su bazlı olduğundan, solunması durumunda herhangi bir sağlık problemine de neden olmaz. Birçok boya ustası tarafından tercih edilmektedir çünkü ideal bir yayılma özelliği vardır. Su bazlı yağlı boya yüksek yayılma özelliği sayesinde fırça ya da rulo izi bırakmadığından, boya ustalarının işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Hatta boya yapmayı bilmeseniz dahi siz de su bazlı yağlı boya kullanarak, oldukça güzel görünen bir duvara sahip olabilirsiniz. Üstelik boyarken eğlenerek geçireceğiniz zaman da yanınıza kar kalacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.