Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Su sebili kolaylığı

19 Mart 2012 7.161 kez okundu Yorum yapılmamış

Sebil sözcüğünü duymayan yoktur sanırım. Tarihte Selçuklular ve Osmanlılar zamanında hareketin yoğun olduğu yollar üzerine inşa edilen ve gelen geçenlerin su ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanıma açılmış küçük binalar yapılırdı. O dönemde sebiller; köşe sebilleri, cephe sebilleri, abidevi sebilleri, pencere tarzı sebiller olarak adlandırılırdı. Tarih boyunca insanların su ihtiyaçlarını çeşitli köşelerde, yollarda ücretsiz olarak karşılayabilecekleri sebiller inşa ettirmek, yaptıran için oldukça büyük bir sevap kapısı sayılırdı ve hayır amaçlı yapılmaktaydı.

Günümüzde ise sebiller üretiliyor, evlerde ve iş yerlerinde günlük hayatı kolaylaştırdığı için kullanılıyor.  Hazır su kullanılan işyerleri ve evlerde damacanalardan su alımı her seferinde pompalama sistemi ile bardaklara veya sürahilere su doldurmak günümüzde pratik olmadığı için  insanları yormadan damacanalardan daha hızlı ve pratiklik sağlayacak su sebilleri üretilmiştir. Çalışma sistemine göre sebillerin üstündeki deliğe damacanaların ağzı denk gelecek şekilde ve ters çevrilerek yerleştirilebileceği bir alanı, iki adet de musluğu bulunmaktadır. Musluklardan sıcak ve soğuk su akmaktadır. Modelden modele değişmekle birlikte bazı su sebillerinde bu muslukların açılma-kapanma sistemi, musluğun üzerinde yer alan küçük bir kol vasıtasıyla çalışırken bazılarında ise küçük bir düğme ile bu işlem sağlanabiliyor. Sıcak su musluğu kırmızı ile gösterilirken soğuk su musluğu mavi ile gösterilmektedir.

Su sebilleri,  sıcak su ve soğuk su kullanımında günlük hayatı oldukça kolaylaştırmaktadır. Çay demlerken veya kahve yaparken ihtiyacımız olan sıcak suyu bir yerlere koyup kaynatmaktansa hazırdan almak bu tip işlerimizin süresini oldukça kısaltıyor. Sebiller ile yaz mevsiminde ise istenilen anda soğuk su içilebilmektedir.

Çocuklar için de 2 litrelik su sebilleri bulunuyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.