Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Suni deri gerçekleri

17 Nisan 2012 3.160 kez okundu Yorum yapılmamış

Temizliğinin daha kolay yapılıyor olması, klasik ya da spor bir dekorasyona uyumu, uzun ömrü ve daha hijyenik olmasından ötürü deri, ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir materyal olmaya başladı. Fakat fiyatlarının pahalı oluşu, teknolojinin ilerlemesi sayesinde farklı doku ve renk seçenekleriyle doğal deriye alternatif, suni derilerin üretilmesine sebep oldu.

Suni deriler PVC, polietilen gibi çeşitleriyle, sıvı haldeki plastiğin, ince dokulara dönüştürülmesi suretiyle yapılıyor. Üzerine farklı desen ve renk tanımlamaları yapılarak piyasada farklı dekoratif alanlarda kullanılıyor. Görünüş olarak doğal deriden herhangi bir farkları olmuyor ama hammaddesindeki pamuklu dokumalar, bitki lifleri ya da doğal deriden arta kalan talaşlar, Hint yağıyla birleşerek birçok kimyasal süreçten geçiyor ve deri görünümü veriliyor. Bu sebeple hiçbir zaman doğal deri kadar sağlıklı olmadıkları gibi, kullanışlı ve gerçekçi bir görüntüleri de olmuyor.

Suni derinin temizliği için marketlerde satılan cilalardan alabilirsiniz. Kullanılan materyalin cinsine göre dayanıklılığı farklılık göstereceği için, çok fazla kimyasal temizlik maddesi kullanmadan, sabun ve su ile silebilirsiniz. Nemi çok çabuk çekeceği için, renk değişimi olmadan, kurulanması gerekir. Islak ve tozlu bırakmadan, rutin bakımları yapılmalıdır. Suni derilerin kullanım süreleri kalitesine göre değişecektir, ortalama 5 ila 8 sene ömürleri vardır. Bu süre sonunda bazı yırtılmalar, esneyip kopmalar ve yapışmalar gözlemlenebilir. Suni derilerin üzerlerinde plastik herhangi bir eşyayı uzun süre bırakmamalısınız, zamanla yapışır ve üst tabakasına zarar verir.

Adı üzerinde doğal olmayan, yapay, suni deriler, nefes almadıkları için ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyorlar. Bu sebeple oturma alanlarınızda, cilt teması olacak yerlerde mutlaka gerçek deriyi tercih edin. Sunu deriyi ise diğer aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Abajur, zigon, çerçeve, sehpa gibi eşyalarda tercih edebilirsiniz. Yapıştırma ve presleme yaparken kullanılan kimyasal elemanların solunması bile zamanla istenmeyen sonuçlar doğurabileceği için, özellikle yatak odalarında ve çocuk odalarında kullanılmamalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.