Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Suyunuz ne kadar temiz?

27 Mayıs 2012 1.448 kez okundu Yorum yapılmamış

Özellikle büyük şehirlerde artık şebeke suyunu içmiyoruz, sadece gıdaların yıkanması ve temizlik işleri için şebekeden gelen suyu kullanıyor ve bütün bunları yaparken bile, tedirgin oluyoruz. Hatta artık yemek pişirme, meyve sebze yıkama için bile evin musluklarından akan suya şüphe ile bakmaya, damacana ile aldığımız suları tüketmeye başladık. Boşu boşuna tedirgin değiliz aslında, çünkü yapılan araştırmalar, musluklarımızdan akan suların bir çok bakteriyi taşıdıklarını hatta, kurşun gibi sağlığımıza çok zararlı olan maddeleri de içerdiğini gösteriyor.

Suyun içinde bulunan metalleri musluk başlarına takılan basit arıtma sistemleri ile geçirmeye çalışsak da kurşun elementine bir faydası olamıyor. Kurşun vücudumuza girdiğinde ve uzun süreli kullanımında farklı rahatsızlıklara sebebiyet veriyor. Bu rahatsızlıkların başında depresif ruh hali, anemi ve birçok sinir hastalıkları gelmektedir. Hatta halk arasında kurşun zehirlenmesi diye tabir edilen rahatsızlığın ortaya çıkması, hamilelerde düşük ihtimali ve doğurganlığı azaltma gibi yan etkileri de bulunuyor. Kurşun özellikle su başlıklarında biriken bir maddedir, bu sebeple, musluğunuzu açtıktan sonra 1-2 dakika boşa akmasını sağlayın ve sonrasında suyu kullanın.

Eski su tesisatları ise zaman zaman kırılarak, şebeke suyuna kanalizasyon suyunun karışmasına sebebiyet veriyor. Kanalizasyon suları ise insan vücudunda koli basili gibi tehlikeli bakterilerin geçmesini sağlar. Zaman zaman mide rahatsızlıkları ve ishal gibi hastalıklara maruz kalıyorsanız, su tesisatınızı kontrol ettirmenizi ve ya kullandığınız suyu tahlil ettirmenizi öneririz.

Ev tipi su arıtma cihazlarını kullanarak da şebeke suyunuzu temiz hale getirebilirsiniz. Eve giren su tesisatının başına ya da sadece mutfaktaki musluğunuz için, tezgah altına taktırabileceğiniz, bir çok su arıtma sistemi mevcut.

Sebze ve meyvelerinizi yıkadıktan sonra sirkeli suda bekletmek su içindeki bakterileri öldürmenin bir başka yoludur. Eğer memba suyu yani, dışarıdan damacana ile aldığınız sulardan kullanmıyorsanız, içme suyununuzu en az 5 dakika kaynattıktan sonra kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.