Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev, Aydınlatma

Tavan pencereleri

25 Aralık 2011 3.296 kez okundu Yorum yapılmamış

Eğer evinizin tavanına pencere açtırmak istiyorsanız, büyük bir kararın eşiğinde olduğunuzun farkında olmanızda yarar var. İlk olarak tavan penceresinin açılacağı odanızın doğru cepheye sahip olduğundan emin olun. Sadece içerisinde olduğunuz zamanın değil, değişen mevsimlerle güneş ışınlarının geliş açısını da hesaba katmalısınız. Tavana açılacak olan pencerenin stratejik bir planlama ile yerleştirilmesi gerekir. Böylece odanızın aldığı doğal güneş ışığı miktarı önemli ölçüde artarak mekanın daha pozitif olmasını sağlayacağı gibi, oda sıcaklığına ekstradan katkıda sağlamış olursunuz.

Tavan penceresi ile fazladan güneş ışığı alacağı için daha çok ısınacak odanızın sadece kış mevsiminde değil, yazın da daha sıcak olacağını düşünmenizde fayda var. Özellikle yazların kurak ve sıcak yaşandığı iklimlerde gündüz saatlerinde odanızın bir saunaya dönüşmemesi için pencerelerinize uygun perdeler yaptırmalısınız. Ancak pencereleriniz odanın tavanında yer aldığından perdeleri manuel olarak kapatmanız çok zor olacaktır. Bu nedenle uzman bir dekorasyon şirketi ile iletişime geçerek, tavan pencereleriniz için otomatik sistem perde kapatıcı mekanizmalar yaptırmanız oldukça büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında dilediğinizde otomatik olarak kapatabileceğiniz perdeleriniz odanızın sıcaklığının artmamasını sağlamasının yanında, evin görünümüne oldukça modern bir hava da katacaktır.

Tavan penceresi yaptıracağınız odanızın neredeyse tüm havasının değişeceğine emin olun. Daha fazla doğal ışık alan odanızda normalde göze çarpmayan detaylar dahi çok net bir şekilde görünmeye başlayacaktır. Bu nedenle odanın dekorasyonunda mümkün olduğunca ahşap mobilyalar ve mat eşyalar kullanmalısınız. Aksi takdirde özellikle güneş ışınlarının daha dik açılar ile geldiği gündüz saatlerinde metal eşyalardan yansıyan ışık, odanızın havasını değiştirmek için eklediğiniz tavan pencerelerini tam bir kabusa çevirebilir. Gözünüze yansıyan güneş ışığı nedeni ile sürekli kapalı tutacağınız tavan penceresi perdeleri, tavan pencereleri yaptırma nedeniniz ile çelişecektir.

Kullanacağınız tavan pencerelerinin dış cephesine özel tasarlanmış panjur sistemleri ekleyebilirsiniz. Hava akımının içeriye girmesini sağlayan bu panjur sistemleri, odanızda sürekli temiz akımının olmasını ve tazelenmiş havası ile odanızın yaşam kalitenize büyük bir katkı sağlar. Tavanınıza açtıracağınız pencerelerin iyi bir malzemeden yapılmasına da ayrıca özen göstermelisiniz. Kış aylarında yoğun ve kuvvetli bir şekilde yağan yağmur nedeni ile rutubet ve akma sorunu yaşamamanız için pencere sistemlerinin suya fazladan dayanıklı olması gerekmektedir. Tavan pencereleri evinizin dekorasyon tarzını muazzam derece etkileyen dekorasyon öğeleri olduğundan, bu radikal kararı almak için acele etmemelisiniz. Herhangi bir dekorasyon malzemesi gibi değiştirerek yenisini alamayacağınız tavan pencereleri, uzun yıllar boyunca evinizin bir parçası olacaktır.

Odanızın tüm havasının değişmesine neden olacak tavan pencereleri, odada bulunan tüm eşyaların ve bilhassa duvarların renkleri üzerinde değişim yapmanıza neden olabilir. Daha önce kullandığınız duvar boyasının rengi, odaya doğrudan girecek olan güneş ışığı yüzünden çok daha açık bir görünüm sergileyebilir. Ayrıca uzun süre güneş ışınlarında bulunan ultraviyole ışınlara maruz kalacak duvar boyanız ve mobilyalarınızda zaman içerisinde sararma veya yapısında bozulma da meydana gelebilir. Normal pencerelerde çevreden yansıdığı için kırılarak odaya giren güneş ışınları, tavan pencerelerinden doğrudan geldiğinde odanızda bulunan mobilyalarınızın daha çabuk yıpranmasına neden olabilir. Daha öncede belirtildiği üzere tavan penceresi açtırmak evinizin dekorasyonun alabileceğiniz en radikal kararlardan birisidir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca sıkılmadan kullanacağınız ve karakteriniz ile uyuşacak doğru tasarımı bulmanız gerekecektir. Yapıldıktan sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak oldukça zor olacağından, en baştan doğru karar aldığınızdan emin olmanızda fayda var.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.