Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Taze çiçekler, aranjman ve bakım

8 Nisan 2012 2.627 kez okundu Yorum yapılmamış

Eşiniz ya da misafirliğe evinize gelen dostlarınız, zaman zaman ellerinde güzel hoş kokulu çiçeklerle gelirler. Çiçeği ellerinden alıp bir köşede susuz ve bakımsız bırakmayın. Güzel bir vazonun içinde oturduğunuz ortama getirerek, misafirlerinizi onurlandırın, buketi alan eşinizi ise, bu tarz sürprizleri sık sık tekrarlaması için  cesaretlendirmiş olursunuz.

Çiçek buketini alıp su dolu bir vazoya yerleştirmekle, ancak 1-2 gün, bu güzel görüntülerini koruyabilirsiniz. Çiçeği İlk etapta mutlaka etrafına sarılan jelatinden ve buketin alt kısmına sarılmış iplerden kurtulun, bu işlem sırasında dikkatlice zarar görmüş kökleri ayıklayın. Yerleştireceğiniz vazo seçimini yaptıktan sonra içine su doldurun ve birkaç damla, saf temizlik malzemesi, Arap sabunu damlatın ve hijyenik bir ortam sağlayın. Yapılan aranjmanı sevdiyseniz olduğu gibi vazoya aktarın ya da yeni bir düzenleme yapabilirsiniz.

Çiçeklerin saplarını gün aşırı 45 derece açı verecek şekilde kesin, bu işlemle çiçeklerin daha çok su emebilmesini sağlarsınız. Yine gün aşırı suyunu değiştirin ve içine klorlu şehir şebekesinden değil, içme suyu koyun. Hem bu şekilde, zaman içinde suya dayanılmaz bir koku salan köklerin, kokusundan da kurtulmuş olursunuz.

Taze çiçekler her zaman, daha dekoratif ve davetkâr olmuşlardır. Her mevsime, hatta her aya göre farklı farklı çiçekleri görmemiz mümkün. Taptaze görünümleriyle mucizevi bir dekorasyon objesi haline gelebilirler. Size gelen çiçekleri klasik bir vazo yerine, yaratıcılığınızı kullanarak farklı kapların içine yerleştirebilir, çiçeğin alışılagelmiş sunumundan sıyırıp, ilginç bir hale sokabilirsiniz. Bunun için büyük bira bardaklarını, kuş kafeslerinin içine oturtacağınız, şeffaf saksıları kullanabilirsiniz.

Çiçek alan taraf sizseniz, hangi çiçeği kime alacağınız çok önemlidir. Ne amaçla aldığınız, götüreceğiniz kişinin zevklerini ve tarzını düşünerek hareket etmelisiniz. Çiçekçilerden, sokak satıcılarından alacağınız çiçeklerin mutlaka taze olup olmadığını kontrol edin. Demeti baş aşağı çevirip hafifçe sallayarak, tazeliğinden emin olabilirsiniz. Yapraklar ve çiçek hala yerindeyse sorun yok demektir. Sararmış yapraklardan uzak durun, ne kadar yeşil yapraklıysa, çiçek o kadar tazedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.