Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Teraslarda yaz hazırlığı

19 Nisan 2013 3.269 kez okundu Yorum yapılmamış

teras dekorasyonuKentin içinde ancak şehir hayatının tüm karmaşasından ve psikoloji bozan etkisinden uzakta zaman geçirme imkanı sunan teraslar, açık havada bedenin dinlenmesini ve en önemlisi de ruhun rahatlamasını sağlar. Şehir hayatında insanlar açık havada vakit geçirmek için müdavimi olduğu teraslı mekanlara gide dursun, insanların en rahat zaman geçirebileceği mekanların da kendi terasları olduğu aşikardır. Küçük bir düzenleme yaparak ve fazla masrafa girmeye de gerek olmadan birkaç pratik düzenleme ile terasınızın konfor sunan bir açık alana dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Bir terası olduğu halde bu açık alana hak ettiği ilgiyi göstermeyen herkesin çok şey kaçırdığını belirterek, yaz arifesinde kolları sıvamak için hala geç kalınmadığının da altını çiziyoruz. Yaz için teras hazırlığına “gölgelik bir alan” ayarlayarak başlamak belki de en işlevsel çözüm olacaktır. Akşam ve gece saatleri dışında gün içinde de terasın sunduğu doğal etkiden yararlanılmasını sağlayacak olan gölgelik alanlar, geçirilen zamanın daha kaliteli ve keyifli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

teras dekoruBeton bir zeminde doğal konsept oluşturmak ve açık havanın ruhunu yansıtacak bir dekorasyon uygulamanın en pratik yolu, ahşap mobilyalar ve bolca saksı bitkisi kullanmak olacaktır. Birkaç tane küçük saksıya ekim yaparak dahi birkaç ay içinde terası doğal bir cennete dönüştürecek bitkilere sahip olabilirsiniz. Ancak tercih edilecek bitkinin yaz aylarında sinek ve böcekleri çekmeyecek yapıya sahip olduğundan emin olmak gerekir ki, bu konuda en estetik ve işlevsel çözüm güzel kokulu fesleğenler olacaktır. Yaz aylarında açık mekanların bir numaralı düşmanı olan sivrisinekleri uzak tutan fesleğenler, hoş kokuları ve yemyeşil görünümleriyle teras dekorasyonunun yıldızı haline dönüşecektir.

teras örnekleriTeraslarda rahat kanepeler kullanmak ve açık alanında konforlu bir mekana dönüşmesini sağlar. Ancak ilk bakışta çok konforlu görünen geni kanepeler ve oturma grupları hızlı bir şekilde kirlenerek kısa süre içinde kapsamlı bir temizlik ihtiyacına neden olabilir. Terasa her çıkıldığında kanepe minderlerinin de beraberinde taşınmaması için görünüm ve konfor konusunda olduğu gibi işlevsel kullanım konusunda da en uygun çözümün tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle şık ve farklı bir tasarıma sahip olan plastik mobilyalar da teras dekorasyonuna konforlu bir etki katabilir, pratik bir şekilde temizlenebildikleri için pratiklik de sunabilir. Raylı sistem bir gölgelik ya da basit bir şemsiye dahi teras keyfi yapmak için güneşin batmasını beklememenizi sağlayacaktır. Ayrıca birçok insan teras dekorasyonunda ışıklandırmayı önemsemez ve gerçekten de çok kötü görünen basit lambalarla aydınlatmaya sorununa çözüm üretmeye “çalışır”. Yaz aylarının sıcak gecelerinde serin bir mekanda keyif yapmak için terasta kullanılacak aydınlatma elemanlarının biraz daha şık tasarımlardan seçilmesi gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.