Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Tuğla duvar uygulamaları

4 Aralık 2012 4.382 kez okundu Yorum yapılmamış

Eskiden boya ve hatta sıva yapmak için dahi durumu müsait olmayanların kullandığı tuğla duvarlar, modern dünyanın değişen dekorasyon trendleri sayesinde artık oldukça trend bir iç mekan uygulaması haline dönüştü. Dekor olarak mekanlara çok boyutlu bir görünüm kazandıran tuğla duvarlar her geçen gün dünya dekorasyon trendlerinin daha doğal görsellere ve malzemelere yönelmesi ile en çok rağbet gören uygulamalar arasına girdi. Dijital baskı teknolojilerinin etkisiyle neredeyse sınırsız seçenek sunan dekorasyon malzemelerinin mükemmel taklit yeteneği sayesinde gerçekten de bir duvar örülmesine dahi gerek olmadan tuğla duvar dekorasyonunun farklı olduğu kadar da şık etkisinden yararlanabilirsiniz.

Gerçekten de tuğla dokusunun doğal etkisinden faydalanmak istiyorsanız mekanda yapısal bir değişiklik olacağından doğru uygulamaya karar vermenizde yarar var. Zira başlı başına bir iş olan duvar yıkımı evinizin hatırı sayılır derecede tozla haşır neşir olmasına neden olacağı gibi daha sonra değiştirilmesi için de büyük zahmete girmenizi gerektirebilir. Binanın yapım aşamasında tuğla duvar dekorasyonu kararı alınması şüphesiz en mantıklı karar olsa da, sonradan oluşan fikirlerin de uygulanmasının çok zor olduğu söylenemez. Tuğla örmek insanoğlunun yüzlerce yıldır yaptığı bir iş olduğundan tuğla duvar dekorasyonu karmaşık ya da hata yapılmayı kaldırmayacak kadar ustalık bir iş değildir. Belki de kolları sıvayıp kendi duvarınızı örmenin ve sonrasında da tamamen kendi eseriniz olan bu duvarın önünde kahvenizi keyifle yudumlamanızın zamanı gelmiştir…

Kaplama malzeme kullanmak hem tuğla duvar görünümünün derin etkisinden faydalanma hem de zahmetli ve maliyetli yapısal değişimlerle uğraşmama imkanına sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak doğal tuğla kullanılarak örülen duvarların “yazın serin, kış aylarında da sıcak” bir mekan vaat ettiğini de unutmayın. Kaplama malzemesi ile kıyaslandığında maliyeti daha yüksek olan doğal tuğla duvar uygulamaları, yine de evde yapılan diğer köklü değişimler ile kıyaslandığında makul bir bütçe ile yapılabilir. İç mekanda doğrudan bir algı odağına gelen tuğla duvarların dekorasyonda son derece kuvvetli bir etki yaratacağı ise şüphe götürmez bir gerçektir. Mekanda sıcak bir atmosfer oluşmasını sağlayan tuğla duvarlar ile farklı ve beğeni toplayan bir tasarım geliştirilebilirsiniz.

Tuğla duvar uygulamaları daha çok ferah ve geniş mekanlarda tercih edilir. Karanlık ve dar alana sahip olan bir odanın duvarında tuğla görünümü tercih etmek mekanın basık ve “paspal” bir görünüm kazanmasını sağlayacağından, uygulamanın ışık alan ve nispeten geniş alanlarda kullanılmasında yarar var. Özellikle beyaz rengin hakim olduğu mekanlarda tek bir duvarın tuğla görünümüne kavuşması hem mekanın aydınlığından faydalanarak tuğla görselliğinin ön plana çıkmasını hem de mekanın karanlık bir havaya sahip olmamasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.