Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Ofis

Ufak dokunuşlar ile huzurlu çalışma alanı nasıl yaratılır?

15 Haziran 2012 1.626 kez okundu Yorum yapılmamış

Sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar, günümüzü çalışarak geçirdiğimiz ofislerde rahatlık çok önemlidir. Kasvetli ve ışıktan yoksun, kalabalık ortamları olan ofislerde sağlığımızı da kaybedebiliyor ama en önemlisi mutsuz insanlar olarak yaşantımıza devam ediyoruz.

Bir çalışma ortamında en dikkat edilmesi gereken şey ışıklandırmadır. Pencerelerin çok olduğu bir mekanınız yoksa, mümkün olduğunca ışıklandırma arttırılmalıdır. Yapılan araştırmalarda beyaz ışığın gözde hasar yarattığı ortaya çıkmıştır. Göz normalden daha fazla kırpılarak, beyaz ışığa uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle ofislerimizde, mümkün olduğunca sarı ışık kullanmak faydalıdır. Bir ofiste, aydınlatmanın spotlar ile tavandan yapılması ve loş ışıklandırma olması bizi çalışmaktan soğutmaktadır. Genelde, ofis içindeki ışıklandırmanın yoğun ve homojen kullanılması gerekmektedir. Çalışma masalarının ve koltuklarının ergonomik olması belde, kollarda ve boyunda kronik ağrıları engelleyecektir. Bilgisayar kullanırken, mümkün olduğunca masa ve koltuk arasındaki mesafe, ne alçak ne de yüksek olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. İlk olarak, mümkün olduğunca cam kenarına masanızı yerleştirin. Çalışırken dış ortamı seyretmek veya gün ışığı almak sizi rahatlatacaktır. İkinci olarak, camlar ve aynalar ile ofisinize derinlik kazandırın. Aynaları küçük ya da büyük kullanabilirsiniz, önemli olan mobilyaların yoğun olduğu kısımlarda kullanmaktır. Böylelikle genişleyen bir çalışma mekanınız olacaktır. Duvarlara satış istatistikleri koymaktansa, tablolar veya figürler ile süsleyin. Çalıştığınız süre içerisinde bir okyanus resmi seyretmek veya sevdiğiniz bir ressamın repredüksiyonu size huzur verecektir. Masanızın etrafında ya da yanınızda canlı bitkiler bulundurmak, ofisinizi yaşayan bir ortam haline getirecektir. Örn, Ofislerde büyük bambular kullanabilirsiniz. Bambu, uzun yeşil bir bitki olduğundan, görselliği küçük ağaçlar gibidir ve bakımı kolaydır. Uzakdoğu felsefesinde bambu aynı zamanda bereketin simgesidir. Mobilyalarınızın ve koltuklarınızın renkleri açık tonlarda ise dolaplarınızı ve duvarda kullandığınız görsellerinizi mümkün olduğunca sıcak tonlardan yani, portakal, sarı, mavi veya yeşil kullanarak kendiniz için farkındalık yaratabilirsiniz. Dekorasyonda sıcak tonlar daima huzur vermektedir. Dosyalarınızı, kullandığınız kağıtları vb. iyi bir şekilde klasörlere yerleştirip, mümkün olduğunca masanızda az eşya barındırmak dikkatinizi toplamak açısından önemlidir.

Çok ufak dokunuşlar ile ofisinizi mutlu çalışabileceğiniz şekle dönüştürebilirsiniz. Önemli olan sizin çalışırken kendinizi iyi hissetmenizdir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.