Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Uyku seti seçimi

18 Ocak 2012 3.794 kez okundu Yorum yapılmamış

İnsan hayatının yaklaşık olarak 1/4’ü uyuyarak uyuyarak ya da uykuma öncesi hazırlıklarla geçiyor. Yataklarsa bu uzun sürenin geçtiği yatak odalarına ismini veren bir dekorasyon aracı olarak, yatak odası tasarımlarının odak noktasıdır. Yatağınızın hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak konforda hem de estetik açıdan yatak odasının görünümü üzerinde olumlu bir etki bırakabilmesi, yatağınızda kullandığınız uyku setlerine bağlıdır. Dekoratif açıdan sağladığı yararın da ötesinde, tüm gece boyunca rahat bir uyumanız ve güne dinlenerek başlayabilmeniz açısından doğru uyku setini seçmelisiniz.

Uyku seti; yastık, çarşaf, battaniye, yatak örtüsü, yatak koruyucu, yatak ısıtıcı, yorgan, yastık kılıfı, nevresim gibi birçok farklı işlevlerdeki ürünlerden oluşur. Bu nedenle bu kadar fazla ürünün kullanıldığı uyku setinde tasarımın bir bütünlük sergileyebilmesi oldukça önemli bir noktadır. Tüm bu uyku seti elemanlarını doğru şekilde kombinlerken, bir yandan da uyku kalitenizin bozulmamasına dikkat etmelisiniz. İşe yatağınızın ölçüsünü alarak başlamalısınız. Her ne kadar piyasada standart ölçüler olduğu söylense de, tüm yataklar aynı boyutlarda değildir ve standart yatak ölçüleri oldukça farklılık gösterebilir.

Tek kişilik yatak ölçüleri; 80 x 180’den başlayarak, 140 x 200 cm’ye kadar değişkenlik gösterebilir. Bu durum çift kişilik yataklarda ise; 140 x 190’dan, 180 x 200 cm’e kadar varan bir aralıkta değişmektedir.  Bu nedenle ilk adım yatak ve yatak mobilyası ölçülerini doğru bir şekilde belirleyerek, büyük umutlar ile satın aldığınız uyku setinin evde yatağınıza uymaması sorununu da ortadan kaldıracaktır. Uyku setleri; nevresim takımı, yorgan ve yatak örtülerini barındırdığından, piyasada paket halinde satılan ürünler ile estetik açıdan bütünlük oluşturan bir yatağa sahip olabilirsiniz.

Uyku seti alırken özellikle yatak örtüsü, nevresim takımı ve yorganın üretildiği kumaşa özen göstermelisiniz. Yatak odası dekorasyonunda göze ilk çarpan detaylar olmasından dolayı, bu uyku seti parçalarının kalitesi ve dayanıklı kumaştan imal edilmiş olması gerekir. Yoğun pamuklu, kadife, saten ya da sönil gibi sıkı dokunmuş kumaşlı uyku setleri almanız, hem yıkama ile yapılarının bozulmaması hem de uzun kullanıma bağlı olarak renklerinin solmaması açısında oldukça önemlidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.