Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Vitrin dekorasyonu

5 Nisan 2013 5.638 kez okundu 1 yorum var

vitrin dekorasyonMağaza sahiplerinin büyük bir bölümü dekorasyon için ayırdığı bütçenin neredeyse tamamını iç mekan için harcarken, çoğu zaman mağaza vitrinlerinin dekorasyonu üzerinde fazla durulmaz. Aslında tıpkı ürünlerin ambalajları gibi mağazaların ambalajı olan vitrinler, dışardaki müşterilerin ilgisini çeken ve insanların mağaza içine girmesine neden olan belki de dekorasyonda en çok bütçe ayrılması gereken alandır. Dünya çapında faaliyet gösteren markaların pazarlama ve satış stratejilerinin bel kemiğini oluşturan ambalaj tasarımları, yapılan pek çok araştırma ile tüketicilerin satın alma alışkanlıkları üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde ürünlerde olduğu gibi mağazaların ambalajı da vitrinler olduğundan, dikkat çeken ve algının odağına yerleşen bir vitrin dekorasyonu mağazanın satışlarını da direk olarak etkileyecektir. Mağaza içinin dekorasyonuna ne kadar para harcanırsa harcansın unutulmamalıdır ki, mağaza içine giren müşteri olmadığı sürece yapılan tasarım da asla arzu edilen amaca hizmet etmeyecektir.

vitrin dekorasyonuİnsanların ilgisini çeken ve dikkati de ürünlere odaklayan bir mağaza tasarımının istenen etkiyi yaratması için ilk olarak mağaza müşteri çekilmesi gerekir. Bunun için vitrinlerde “farklı ve dikkat çeken” renklerin ve aydınlatma elemanlarının kullanılması gerekir. Sıcak renk paletinden yüksek enerjili renklerin tercih edilmesiyle birlikte vitrine bakan insanların dikkatli çekilebilir ve bu şekilde tüketicilerde mağazanın içine görmeye dair bir merak duygusu yaratılabilir. Basmakalıp vitrin tasarımları birbirinin neredeyse tamamen aynısı olduğu için insanlar bu tür vitrinleri görmeye zamanla alışmakta ve sıradan görünen bu vitrinlerin de dikkat çekmenin ötesinde fark edilmesi dahi mümkün olmamaktadır.

mağaza dekorasyonuPek çok mağaza için hayati derecede öneme sahip olan vitrin dekorasyonu, farklı unsurların bir araya getirilmesi ile mağazaya giren müşteri sayısının da artmasını sağlar ki; bu da satış yapmak için daha fazla müşteri potansiyeline sahip olunması manasına gelir. Mağazaların vitrinlerinin nasıl görüneceğine karar verirken, müşteri portföyünün de doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. Bilhassa belirli yaş gruplarına hitap eden ürünler satan mağazaların vitrinlerinde de hedef kitlenin dikkatini çekecek konsept tasarımlar benimsemesi gerekir. Benzer şekilde sadece kadınları ilgilendiren ürünleri satan bir mağazanın kadınlara hitap eden renkler, aksesuarlar ve dikkat çekici unsurları kullanması çok daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Aydınlatmanın vitrin dekorasyonu için önemi tahmin edilenden daha da fazla olabilir. Vitrine dışardan bakan bir müşterinin gözlerini rahatsız etmeyecek yani doğrudan insanların yüzüne vurmayan ancak dışardan bakıldığında da vitrinin algı objesi haline dönüşmesini sağlayan bir vitrin, mağazanın rakipleri arasından sıyrılmasına da yardımcı olur. Mağaza sahipleri vitrinde kullandığı aydınlatma elemanlarının elektrik sarfiyatını düşünse de, aslında bu aydınlatma sistemleri nedeniyle gelen elektrik faturalarının mağazanın tanıtımı için yapılan bir harcama olarak görülmesi gerekir. Ucuza kaçılan aydınlatmalar vitrinin sönük kalmasına ve sıradan bir görsellik oluşmasına neden olacaktır.

Okur Yorumları »

  • figürvitrin dedi ki:

    selam biz vitrin tasarım ve vitrin giydirmeleri yapıyoruz desdek ve iş paslaşması yapmak isderiz saygılar

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.