Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yaşlılar için ev güvenliği

1 Ağustos 2012 1.516 kez okundu Yorum yapılmamış

Anneniz, babanız ya da diğer aile büyükleri için, evde alınması gereken önlemleri biliyor musunuz? Ev içinde yaşlıların daha rahat bir yaşam sürebilmeleri için, banyodan mutfağa, merdivenlerden zemine kadar bir dizi önlem alınması gerekmektedir. Bu önlemleri ufak birkaç örnekle verelim istedik;

Banyo:

Banyoda havalandırma yeterli olmalıdır. Baca çekişi yeterli değilse, zehirlenme riski ortaya çıkar. Elektrikli aletler sudan uzak tutulmalıdır. Acil durumlar için, banyoda hemen ulaşılabilecek bir telefon bulundurulmalıdır. Zemin, kaygan olmayan bir malzeme ile kaplanmalıdır. Kullanılan suyun ısısı termostat ile ayarlanmalıdır ki, böylece yanma ve haşlanmalara karşı önlem alınabilir. Klozetin yanında ve duş kabininde sağlam tutamaklar olmalıdır. Ayrıca duşta, kaymayan bir duş kaydırmazı ve tabure olmalıdır.

Mutfak:

Mutfakta çalışırken, uygun kıyafet kullanımına dikkat edilmelidir. Kıyafetlerin kol ve ağızları dar ve kısa olmalıdır. Ocağın düğmeleri açık-kapalı konumunda, kolayca fark edilecek şekilde işaretlenmelidir. Kullanılan elektrikli aletlerin kabloları, lavaboya ve ocağa yakın olmamalıdır, aksi halde elektrik çarpabilir. Tezgah üzerinde, yiyeceklerin kesildiği alana spot ışıklar ile destek verilmelidir. Ocak ve fırının yanına, kolay tutuşacak malzemeler yerleştirilmemelidir.

Merdivenler:

Merdiven başlarına, aydınlatma ve açıp kapama düğmeleri yerleştirilmelidir. Merdiven kaplama ise, kalkan kaplamalar yapıştırılmalıdır. Basamakların yanına kontrast renkte veya fosforlu bantlar konulmalıdır. Kenarlarda trabzan mutlaka olmalıdır. Ayrıca merdivenlerin, düzgün ölçülerde farklı yükseklikte olmaması gerekmektedir.

Zemin:

Zeminde, kayabilecek parça halı ve kilim olmamalıdır. Halıların kenarında kıvrık veya kalkık kısım olmamalıdır. Mümkünse, kaymaz tabanlı halılar kullanılmalıdır. Takılmaya neden olacak eşikler kaldırılmalı ve halı ile kaplanmalıdır. Zeminde çocukların oyuncakları olmamalıdır. Görme problemi nedeni ile kolayca basılıp, düşülebilir.

Genel önlemler:

Sık kullanılan eşyalar kolayca ulaşabilecek raflarda olmalıdır. Yüksekteki eşyalara ulaşmak için kullanılan merdiven veya sandalyelerden düşülebilir. Kaçma ve kurtulma gereken durumlarda, kapılar içeriden rahatlıkla açılmalıdır ve önüne çıkışı engelleyecek şekilde eşya konulmamalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.