Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yatak alırken nelere dikkat edilmeli?

16 Mart 2012 2.520 kez okundu Yorum yapılmamış

Sağlıklı bir uyku yeni güne zinde başlamayı sağlar. Uykunun yataktan kaynaklanan sorunlar nedeniyle kesintiye uğraması, sık sık uyanılması, sabah olduğunda bel ve sırt ağrılarıyla veya yorgun uyanılması yatağın rahatsız olduğunu göstermektedir. Bel veya sırt bölgesinde fiziksel bir rahatsızlık olmadığı halde ağrılar ile uyanılıyorsa yatağın değiştirilmesi gerekmektedir.

Yeni yatak alırken öncelikle yatağın ortopedik yatak seçimi yapılmalıdır. Daha sonra sertliğine bakmak gerekir. Çok sert yataklar sağlıksız uykuya neden olduğu gibi yumuşak yataklar da aynı etkiyi gösterir. O nedenle alınacak yatağın üzerine uzanılarak kontrol etmek gerekir. Özellikle omuzların ve kalçaların rahat ettiği yataklar seçilmelidir. Vücut şeklini alan yataklar omurgayı destekleyen yataklardır. Yatağın vücut şeklini alması içinde bulunan süngerin kalitesi ile ilgilidir. Süngerin elastik olması yatağın kaliteli olduğunu ve omurganın desteklendiğinin göstergesidir. Vücut ağırlığı yatak üzerinde eşit olarak dağılır. Seçilen yatakta yay sistemi bulunuyor ise paket sistemli yaylar tercih edilmelidir.

Yatağın ebatlarının büyük olması rahat bir uyku sağlar. Küçük yataklar yerine büyük yataklar tercih edilmelidir. Yatak alırken anti bakteriyel ve anti alerjik olmasına dikkat etmelidir. Yatakta tozlar ve kirler bakteri oluşumuna ve mayt oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle bakteri barındırmayan ve sentetik olmayan, süngeri örgü pamuklu kumaşla kaplanmış yatak seçilmelidir. Örgü pamuklu kumaş aynı zamanda yatağın hava almasını sağlamaktadır. Kapitone kumaşlar anti bakteriyel kumaşlardır.

Yatağın dışının kir tutmayan ve sentetik olmayan kılıfla kaplanmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca yatak kılıfı için su geçirmeyen kumaşlar tercih edilmelidir. Yatak fiyatları tam ortapedik veya ortapedik gibi seçeneklere göre değişir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.