Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Yatak odası aydınlatmaları

6 Temmuz 2012 2.731 kez okundu Yorum yapılmamış

İlk bakışta yatak odalarında işlevsel ve tasarruflu aydınlatma sistemlerine ihtiyaç yokmuş gibi görünse de, aslında yatak odaları evin diğer birçok odasından daha iyi aydınlatma sistemlerine sahip olmalıdır. Gün içinde yorulan vücudun dinlenmesini sağlayan yataklar, ayrıca kişinin zihinsel açıdan da deşarj olmasını sağlar. Çoğu insan yatak odalarında yanlış aydınlatma sistemleri kullandığı için uyku sorunları yaşamakta veya tüm gün zaten yorulan gözlerini daha da kötü bir hale getirmektedir. Yatak odasında kullanılacak aydınlatma sistemlerinde ışık yoğunluğu ayarlanabilir lambaların kullanılması size büyük avantajlar sağlayacaktır. Başucu aydınlatmaları ve gizli lambalar sayesinde doğal ışığı başarılı bir şekilde taklit edebilir, çok daha konforlu ve kaliteli bir ortamda hem vücudunuzu hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Kadınlar için yatak odalarının olmazsa olmazlarından olan tuvalet masası aynı zamanda bir makyaj masası olarak da kullanılıyorsa, yatak odasında kullanılan aydınlatma sisteminin muhakkak gerektiğinde yoğun ışık verebiliyor olması gerekir. Işığın tuvalet masasının aynasından yansımaması için ayna kenarları ve arkası ideal seçim olacaktır. Ayrıca lambalardan gelen ışığın yoğunluğunun ayarlanabilir olması da makyaj yapmanız gerektiğinde yüzünüzdeki tüm detayları görebilmenizi sağlayacaktır. Tuvalet masası gün içinde yalnızca kısa süreler kullanılacağı için yüksek voltajlı lambalar da tercih edebilirsiniz.

Yatak odası aydınlatmasında genelde mekanın merkez noktası olarak tanımlanan yatak hedef alınırken, çoğu zaman kıyafet doları gözden kaçar. Kıyafet dolaplarınızın içine oldukça basit lambalar koyarak son derece işlevsel bir aydınlatma çözümü geliştirebilirsiniz. Böylece sabah erken saatlerde kalkan eşinizin tüm yatak odasının ışıklarını açmadan kıyafetlerini kolaylıkla seçebilir. Böylece uykunuz yoğun ışık nedeniyle kaçmayacağı gibi ayrıca son derece şık ve farklı bir kıyafet dolabına da sahip olabilirsiniz. Giyinme dolaplarının ön bölümünü de aydınlatarak yatak odasında derin bir algı oluşturmanız mümkün.

Yatak odası aydınlatma çözümleri arasında günümüzde bir klasik olarak kabul edilen başucu abajurları da oldukça işlevsel ve bir o kadar da şık olabilir. Okuma ışığı olarak da bilinen bu tür aydınlatma sistemleri ile uykunuz kaçtığında yatağınızın konforundan vazgeçmeden kitabınızı yeterli ışıkta ve büyük bir keyifle okuyabilirsiniz. Okuma ışığı sistemlerinde gözden kaçırmamanız gereken bir nokta da sistemin açma kapama düğmeleridir. Elektrik anahtarını hem yatağın başucu kısmına hem de lambanın üzerine yerleştirmek akıllıca bir fikir olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.