Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yatak odası dekorasyon fikirleri

28 Haziran 2012 2.857 kez okundu Yorum yapılmamış

Bütün günün yorgunluğundan sıyrılmak için, dinlenme mabedimiz olan yatak odalarının dekorasyonu ışıklandırılmasından, mobilya seçimine ve renklere kadar çok önemlidir. Kullanılacak olan aksesuarlar ve yaşam stiliniz, yatak odasında tam olarak sizi yansıtmalıdır. Böylelikle yatak odasında rahatlığı yakalayabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu yaparken ilk olarak tarzınızı belirlemelisiniz. Klasik, modern, retro,  country ve zen gibi yatak odasında yaratmak istediğiniz atmosfer romantik, gizemli, lüks ortamlar için önemlidir. Yatak odası duvarlarında, pastel ve açık tonlar dinlendirici bir etki yaratmaktadır. Son dönemlerde çıkan duvar kağıtlarındaki ağaçlı ve çiçekli olan modellerle, açık renk boya tonlarını birbirleriyle kombinleyebilir, romantik ve dinlendirici bir etki yaratabilirsiniz. Genelde yatak başlığının arkasına duvar kağıdı uygulaması yapılmakta, diğer duvarlar saten boya ile boyanmaktadır. Seçilen yatak örtüleri ve perdelerle bu çizgi desteklenmektedir. Eğer duvarlarınız çok hareketli ise, perdelerde ve yatak örtülerinde düz renkleri tercih etmekte fayda vardır. Duvarlarda hareketli tablo veya ayna kullanabilir, yatak odanızda genişlik ve ferahlık hissi yaratabilirsiniz. 

Yatak odanızda yapacağınız aydınlatma çok önemlidir. İsterseniz yatak başlığınızın yanına, loş ışık veren abajurlar ve üstüne aplikler koyarak aydınlatma yapabilirsiniz. Gece uyandığınızda abajura ulaşmak daha kolaydır. Ayrıca, yatak odanızda kitap okumayı seviyorsanız abajurlar iyi çözümlerdir. Ancak, her şekilde aydınlatmanın sarı ışık olmasına dikkat edilmelidir. Ayaklı şamdanlar ile güzel kokulu mumlar kullanabilir, yatak odanızı romantik bir havaya sokabilirsiniz. Özellikle, yatak üzerine uygulanan cibinlik sistemi ile masalsı bir konfor hissi yaratabilirsiniz. Şu dönem yeni çıkan dantelli cibinlikler ve beyaz organze kumaştan yapılan cibinlikler ile yatak odasına tarz getirebilirsiniz. Cibinlik ile yatak odasına kontrast da yapabilirsiniz. Duvar renklerinin tam zıttı renkler kullanarak cibinliği, odaya girildiğinde ilk fark edilen nokta haline getirebilirsiniz. Yatak ayak kısmına yerleştirilecek olan, Josephine koltuklar veya geniş puflar ile yatak odanızda bir dinlenme alanı yaratabilirsiniz. Josephine koltuklar, yatak odalarına elit ve dikkat çekici bir etki vermektedir. Cibinliğiniz ile aynı renkte kullanacağınız koltuk ve puflar, görsel bir bütünlük oluşturacaktır. Yatak başlığı seçerken kumaş, deri, metal ve ahşap gibi pek çok çeşit karşınıza çıkacaktır. Önemli olan, yatak odası metrekaresine göre seçim yapmaktır. Küçük bir odaya, büyük bir yatak başlığı seçerseniz odayı daha küçük gösterebilirsiniz. Yatak odası mobilyalarını seçerken, ilk olarak günlük kullandığınız ihtiyacınız olan mobilyalara karar verin. Kaç kapaklı dolaba ihtiyacınız var? tuvalet masası kullanıyor musunuz? İhtiyacınızdan fazla mobilya almamaya gayret gösterin. Dar ve sıkışık bir yatak odası, sizi yoracak ve hareketlerinizi kısıtlayacaktır. Asla yatak odanızı depo gibi kullanmayın, mümkün olduğunca depolanan eşyalarınızı farklı odalara alın.

Sizi yormayan ve sabahları kalktığınızda hoşunuza giden bir yatak odası dekorasyonu için, internette var olan yatak odası dekorasyonlarını inceleyin ve böylece renklerin diğer mobilyalar ile nasıl kombinlendiğine bakın.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.