Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yatak odası dekorasyonuna genel bakış

2 Şubat 2013 2.254 kez okundu Yorum yapılmamış

Yatak odası dekorasyonuyla ilgili oldukça farklı ve bir o kadar da estetik fikirler söz konusu olsa da, çoğu insan yalnızca uyumak için kullandığı bu alanların nasıl göründüğü ile fazla ilgilenmez. Rahat bir yatak, birçok kişi için yatak odası dekorasyonun da tamamlanması manasına gelir. Oysa yatak odası dekorasyonunun uyumak kadar uyanmayı da göz önüne alarak yapılması gerekir. Zira güne nasıl uyanacağınız ve gün boyu nasıl bir enerjiye sahip olacağınız, büyük oranda yatak odanızın dekorasyonuyla ilgilidir. Salon ya da mutfaklar kadar işlevsel olması gereken yatak odalarında yüksek enerjisi renklerin ve konfor temasını vurgulayan eşyaların kullanılması her zaman olumlu geri dönüş sağlayacaktır. Ayrıca fazladan depolama alanı, kolay toplanabilen bir yatak, pratik bir şekilde açılıp kapanabilen perdeler ve küçük bir başucu sehpası gibi detaylar yatak odalarını daha işlevsel hale getirecektir.

Tasarımın başlangıç noktası olan yatak, odaya adı vermesinden de anlaşılabileceği gibi dekorasyonun çıkış noktasıdır. Yatağın nasıl göründüğü büyük oranda yatak odasında hangi dekorasyon stilinin de benimseneceğini gösterir. Yatağın mobilyasının nasıl göründüğünden önce yatağın kendisinin konforlu olmasına dikkat edilmesi ilk önceliktir. Rahat bir uyku imkanı sağlayan ve güne gerçek manada “dinlenmiş” olarak uyanmanızı sağlayacak bir yatağınız yoksa, odanızın dekorasyonu için profesyonel yardım dahi alsanız tüm gününüz negatif geçecektir. Alan sıkıntısı yaşanmadığı için bazalı yatak modelleri düşünülmese de, “fazla depolama alanı göz çıkarmaz” şeklinde düşünmenin de herhangi bir zararı yoktur. Özellikle çocuklu ailelerin “her ihtimale karşı” bazalı yatakları tercih etmesi yararlı olabilir.

Yatak başı mekana değer katan ve dekorasyonun daha görkemli hale gelmesine yardımcı olan önemli bir detaydır. Pahalı olması gerekmeyen yatak başları, görsel manada tahmin edilenin de ötesinde bir yarar sağlayabilir. Her ne kadar yatak odalarında her zaman nötr renklerin kullanılması söylense de tüm mekanın beyaz, gri ya da fildişi gibi nötr tonlarla kaplanması da sıkıcı bir atmosfer oluşturacaktır. Sıradan bir görünüm oluşmaması için pastel tonların da mekana katılması yararlı olabilir. Hatta canlı renkli küçük bir aksesuar ya da canlı bir çiçek dahi mekanın hareketlenmesini sağlayabilir. Yatak odanızın doğal ışıkla arasının iyi olması halinde kalın perdeler seçmek akıllıca olacaktır. Kalın perdeler arzu edildiğinde kolayca tamamen açılabilmeli ve mekanın aydınlanmasını engellememelidir. Pazar sabahlarının keyifli ve uyanmak zorunda olunmayan “şekerlemelerinde” güneş ışığının rahatsız etmesini önlemek için de kalın perdeler iyi bir tercih olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.