Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yatak odası dekorasyonunda Osmanlı çizgileri

24 Nisan 2012 4.730 kez okundu Yorum yapılmamış

Yüzlerce yıllık gelenek olarak adlandırılan Osmanlı Mimarisi, dekorasyon trendlerinde kolay kolay etkisi azalmayacak çizgilerin kullanılmasına neden oluyor. Birçok tasarımcı son dönem televizyon dizilerinin adıl anılmadan yıllarca öncesinden mekan tasarımlarında Osmanlı detaylarını kullansa da, son yıllarda insanların bu konsepte olan ilgisi büyük oranda arttı. Her aksesuarın kendine ait bir ruhu olduğu bu konsept, prestijli bir şıklık arayanlara Osmanlı medeniyetinin yüzyıllar öncesinden gelen çizgilerini sunuyor. İnce işçiliğin ön planda olduğu Osmanlı tipi yatak odaları, konforun en üst düzeyde yaşanmasına odaklanan tasarımlarla karşınızda…

Yatak başlarının ayrıca bir önem taşıdığı Osmanlı yatak odalarında, tüm mekanın ruhu yatağın görkemine bağlı olarak belirleniyor. Şatafatlı modellerin yanı sıra oldukça sade ancak lüks bir görünüm vaat eden yatak başlıklarının doğru şekilde kullanılması, klasik tarz dekorasyonun en üst seviyesine çıkılmasına neden oluyor. Eskitme tekniği ile hazırlanan doğal ahşap yatak başlıkları bu konseptin temelini oluştururken, ahşabın doğal yollarla eskiyenleriyse lüks bir konsepte sahip olmanızı sağlayacaktır. Bilhassa antika yatak başlıklarının yer aldığı yatak odalarının, ekonomik anlamda belirli bir zümreye hitap ettiğini söylemekte de yarar var.

Osmanlı çizgilerinin yansıtıldığı yatak odalarında ahşap sehpaların üzerine yerleştirilen küçük abajurlarla hem eskiye bir gönderme yapılıyor hem de loş ortamlarla daha sakin bir mekan yaratılıyor. Doğal ışığın azami seviyede kullanılması için tüllerde ve perdelerde beyaz ve krem renklerinin tercih edilmesi, gündüz saatlerinde çok daha doğal bir görünüm oluşmasına da yardımcı oluyor. Osmanlı Mimarisinde kendine geniş bir yer bulan ahşap olmalarınsa gerek yataklarda gerekse de dolaplarda vazgeçilmez olduğunu söylemek mümkün. Osmanlı konseptinin yansıtıldığı yatak odalarında biraz daha gösteriş arayanlarsa, yatak cibinlikleriyle oldukça fantastik bir ortam sahip olabilir.

Yatak cibinliklerinde klasik tüller kullanıldığında daha çok çiçek motifleriyle süsleyen modellerinde tercih edilmesinde yarar var. Farklı renklerin de kullanılabildiği cibinliklerde pembe, krem rengi, turuncu ve kırmızı gibi daha fantastik renklerle farklı tasarımların yaratılması da mümkün oluyor. Osmanlı çizgilerinin yansıtıldığı yatak odalarının olmazsa olmazı ise, çevresi altın veya gümüş rengi boyanmış görkemli aynalar. Çok raflı bir makyaj masası ile birlikte metal işlemeli kenarlıklara sahip bir aynanın kullanılması, konseptin tamamlanmasını sağlayacaktır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.