Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yatak odasında dekoratif değişimler

9 Şubat 2013 1.842 kez okundu Yorum yapılmamış

Bahar aylarının kapıyı çalması ile birlikte daha ferah ve doğal görünen bir yatak odası isteyenler, odanın dekorasyonunda ciddi bütçeler gerektiren köklü değişimler yapmadan da farklı bir atmosfer oluşmasını sağlanabilir. Yatak odasının dekorasyonu doğrudan güne nasıl başlanacağını etkiler. Zira gece yatağa uzanıldığında ne kadar sürede uykuya dalınacağı üzerinde etkili olan yatak odasının görselliği, kişinin kaç saat uyuyacağını ve dolayısı ile yeni güne ne kadar dinlenmiş olarak uyanacağını belirler. Bu bağlamda bakıldığında yatak odalarının pozitif enerji veren ve rahatlamayı kolaylaştıran bir mekan algısına sahip olması, yaşam kalitesini de olumlu yönde etkileyecektir. Yatak odası dekorasyonunda ilk olarak göze takılan unsur olan yatak, yatak odasında dekoratif bir değişim için en uygun başlangıç noktasıdır. Son derece ekonomik bir şekilde mekan algısının değiştirilmesini sağlayan yatakta kullanılan nevresimlerin dahi değiştirilmesi, farklı bir atmosfer oluşmasını sağlayacaktır. Duvar, perde ve yatak odası mobilyalarında sıcak renklerin baskın olması halinde nevresim takımlarında; beyaz, fildişi, krem ve gri gibi nötr geçiş tonları tercih edilerek dahi şık bir dokunuş yapılabilir.

Fazladan birkaç yastığa ne dersiniz?

Yatağın mekan algısı üzerindeki etkisini arttırmak için tercih edilebilecek en pratik ve şüphesiz ekonomik çözüm, yatağa birkaç yastık eklemek olacaktır. Uyku esnasında birden fazla yastık kullananlardan olmasanız dahi dekoratif amaçlı küçük yastıklar kullanarak yatağın farklı bir hava yaratmasını sağlayabilirsiniz. Yatak odasında bulunmayan renkleri barındıran birkaç küçük yastık zannedilenden çok daha şık bir görsellik oluşturacaktır. Farklı büyüklüklere sahip olan yastıkları asimetrik bir tasarım oluşturacak şekilde yatak başlığına yaslayarak beğeni toplayan ve tamamen size ait olan bir konsept geliştirebilirsiniz. Yatak odanızda sıcak renklerin baskın ton yani bir başka değişle konsept renk ya da vurgu tonu olmaması gerekir. Siz farkında dahi olmadan uykuya dalmanızı etkileyecek olan bu tür renkler yerine pastel tonların yumuşak etkisine başvurmanız daha doğru olacaktır. Bu sebepten ötürü yatak, dolaplar ya da halı gibi değiştirmek için ciddi bir bütçe gerektiren eşyalarınızın rengi yatak odası için uygun değilse, nevresim takımı ve yastıklarda tercih edeceğiniz nötr tonlarla bu etkinin büyük oranda azalmasını sağlayabilirsiniz.

Perdeleri yenilemek de yatak odasında dekoratif bir değişim için oldukça pratik çözümlerdendir. Ekonomik anlamda fazla külfet getirmeyen perdeler, doğal ışığın odada nasıl bir etki yaratacağını belirlediği için mekan algısı üzerinde de göz ardı edilemeyecek kadar etkilidir. Modern tekstil sanayi artık renk ve desen konusunda sınırsız seçenek sunduğundan, yatak odanızın görselliği değiştirecek etkiye sahip olan perdeleri bulmak çok daha kolay olacaktır. Önemli olan odanın genel tasarımıyla çelişmeyen ve dekorasyona artı katan renkleri tercih etmektir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.