Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yazlık oturma odası dekorasyonu

13 Temmuz 2012 2.744 kez okundu Yorum yapılmamış

Rahatlığın ön planda olduğu yazlıkların en önemli bölümü olan oturma odasının hem işlevsel hem de estetik bir şekilde dekore edilmesi gerekir. Yazlığı olmayan insanlar da evlerinin oturma odalarını yaza uygun şekilde dekore ederek oldukça şık ve kullanışlı bir tasarıma kavuşabilir. Tatil için kullanılan yazlıklarda özellikle oturma odası misafirlerin ağırlandığı alan olduğundan, tasarımın abartıya kaçmadan yapılması gerekir. Zira yazlıklar insanların rahatlamak ve şehir hayatının karmaşasından bir süreliğine dahi olsa uzaklaşmak için kullandığı mekanlar olduğundan, dekorasyonun da sade ve gösterişten uzak şekilde yapılması önemlidir.

Rahat oturma takımları yazlık oturma odası dekorasyonuna başlamak için güzel bir başlangıç noktası olabilir. Mümkün olduğunca açık renkli ve ahşap malzemeden üretilen oturma takımlarının seçilmesi gerek oturma odasının yaz konseptine uyması gerekse de mekan atmosferinin daha rahatlatıcı olması açısından önemlidir. Akdeniz stili dekorasyon esintilerinin çok sık görüldüğü yazlık oturma odası dekorasyonlarında, aksesuar seçimlerinin de önemi büyüktür. Aksesuarların deniz ve doğanın etkilerini yansıtması güzel bir seçim olabilir ancak yine de oturma odanızda kullanacağınız aksesuarların birkaç taneyi geçmemesine dikkat edin.

Zemin kaplama malzemesi olarak şehir yaşamında düşünülmese de, hasırlar yazlığınızın oturma odası için mükemmel bir tercih olabilir. Son derece hafif bir malzeme olduğu için yaz aylarının sıcaklarında mekanın daha serin olmasını sağlayan hasır döşemeler, topraktan gelen soğuğun döşeme tarafından emilmemesini sağlayacaktır. Çoğu insan yazlıklarında kalın döşeme malzemeleri kullandığı için mekanı soğutmak için büyük bir çaba içine girmekte ve bunun da bir sonucu olarak hem konforsuz bir ortamda yaşamak zorunda kalmakta hem de çok fazla enerji tüketimine neden olmaktadır. Oturma gruplarında da kullanılabildiği için çok işlevli bir malzeme olarak kabul edilen hasırlar ayrıca perde olarak da çok şık bir seçim olacaktır.

Beyaz ve krem renginin yazlığınızın oturma odasında kullanabileceğiniz en uygun renkler olduğu söylenebilir. Bu renklerin dışında tercih yapacaksanız mümkün olduğunca pastel tonlara yönelmeye çalışın. Ahşap zeminli yazlıklarda açık renk cilaların tercih edilmesi mekanın çok daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacağı gibi, doğal ışığın da en verimli şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır. Mumlar ve fenerler, yazık oturma odanızın tüm havasını baştan aşağı değiştirebilecek ve belki de yaz gecelerinize biraz romantizm dahi katabilecek dekorasyon öğeleridir. Oldukça uygun fiyatlara satılan kandillerden birkaç tane edinmek, yazlık oturma odanızın tasarımını sezon trendlerine uygun hale getirmeye yetecektir.

Son olarak Akdeniz stili dekorasyonun adeta vazgeçilmezlerinden olan “mavi-beyaz” uyumunu kullanarak da yaz sezonuna uygun bir tasarım oluşturabileceğinizi unutmayın. Mavi-beyaz renklerin doğru şekilde kullanıldığı yazlıklarda renk kontrastı sorunu yaşanmayacağından emin olabilirsiniz.

Rahnansaika

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.