Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mutfak

Yemek masası örtüsü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

26 Aralık 2011 3.452 kez okundu Yorum yapılmamış

Güzel bir dekorasyon için kullanılan mobilyaların tasarımı ve rengi kadar bu mobilyaları tamamlayan aksesuarlar da gereklidir. Evinize gelen misafirleriniz ile hoş vakit geçireceğiniz yemeklerde, yemek odanızın şıklığının odağı yemek masanızın görüntüsü olacaktır. En fazla süreyi belki de yemek masasında geçirecek olan misafirleriniz, yemeklerini yerken en çok kullandığınız yemek masası örtüsüne bakacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz yemek masası örtüsü tüm odanın dekorasyonuna büyük bir katkı yapacaktır.

Yemek masası örtüleri seçerken dikkat etmeniz gereken ilk konu; sadece estetik odaklı düşünmeden, kullanımı da göz önünde bulundurmanızdır. Üzerinde yemek yenilen masa örtülerinin, kolay kirlenmeye müsait olduğundan düzenli olarak yıkanması gerekir. Yoğun yıkama ile renklerini ve formunu kaybetmeyecek kumaşlardan yapılan yemek masası örtülerini tercih etmenizde yarar var. Pamuk içeriği yüksek olan yemek masası örtüleri her ne kadar dokunulduğunda yumuşak bir his verse de, üzerine dökülen yemeklerin içerisindeki yağı yoğun bir şekilde emer. Masa örtüsünün pamuklu dokusunun derinlerine kadar işleyen yemek lekelerinin çıkartılması çok zor olduğundan, çok sevdiğiniz masa örtünüze erken veda etmenize neden olabilir. Ayrıca çok fazla yıkanan masa örtülerinin renklerinde de zamanla solma meydana geldiğinden, pamuk yerine polyesterden üretilmiş yemek masası örtülerini tercih etmenizde fayda var.

Tercih ettiğiniz yemek masası örtüsünün ne tür bir masada kullanılacağı da oldukça önemlidir. Masa örtüsünün kullanılacağı masa yüzeyine tutunması, kullanım esnasında güvenlik ve rahatlık açısından gereklidir. Çoğu insanda yemek yerken ellerini ya da dirseklerini masanın üzerine koyma alışkanlığı olduğundan, kullandığınız örtünün masa yüzeyine uyum sağlaması mühimdir. Masa örtünüzün kaymaması için “Muflan” kullanabilirsiniz. Muflan; yemek masası ile örtü arasına serilen, keçe gibi dokusu sert ve emme özelliği olan malzemelerden yapılan bir nevi iç örtüdür. Muflan masa örtüsüne dökülen sıvıları emeceği gibi aynı zamanda sert dokusu ile örtünün masa yüzeyine daha rahat tutunabilmesini sağlayacaktır.

Son olarak yemek masası örtünüzün rengine ve desenine doğru karar vermelisiniz. Örtünün renginin sadece koltuk takımlarınız ile uyumlu olmasına değil, odanın genel tasarımını yansıtmasına dikkat edin. Yemek odanızın tasarımında kullanılan renkler ile tamamen zıt bir görünüme sahip masa örtüsü, odanın renk bütünlüğünü olumsuz yönde etkileyecektir. Sadece bir yemek takımına uygun bir masa örtüsü almaya odaklanırsanız, gelecek günlerde farklı yemek takımları kullanmak istediğinizde yemek masası örtünüzü de değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenle sadece yemek takımlarınızı düşünerek değil, oda duvarlarının ve mobilyaların rengine uygun bir masa örtüsü seçmenizde yarar var. Böylece verdiğiniz yemeklerde farklı seçeneklerde yemek takımları kullandığınızda bile yemek masanızın görüntüsü çevre ile uyumlu olacaktır.

Yoruma kapalı.