Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yemek odası nasıl dekore edilir?

8 Ağustos 2012 3.836 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda misafirlerin ağırlandığı yer olduğu için büyük önem taşıyan yemek odası dekorasyonu, ev sahibinin kişiliğini doğrudan misafirlere yansıtan bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yemek odası dekorasyonunun karakterinizi yansıtmasına çalışmalı ve mümkün olduğunca işlevsel öğeleri kullanmalısınız. Çoğu insan için yemek odası denince akla gelen ilk özellik, mekanda lüks duygusunu öne çıkarak gösterişli unsurlar demektir. Oysa misafirlerin kendini rahat hissetmediği ve işlevsel olmadığı için insanların kendini kısıtlamasına neden olan yemek odaları ne kadar gösterişli olursa olsun, her zaman davetlilerde olumsuz bir etki bırakacaktır.

Yemek odasında öncelik mekanın genişliğine uygun olan bir yemek masası seçmelisiniz. Doğru yemek masası tercihi yaparak geri kalan tüm dekorasyon unsurlarını yemek masası merkezinde düşünebilir ve mekan tasarımını masa çevresinde geliştirebilirsiniz. Mekanın sahip olduğu alanı daraltacak kadar büyük yemek masalarının yalnızca odadaki ölü alanları arttırdığını unutmayın. Gereğinden büyük yemek masalarının yalnızca lüks bir görünüm sağladığı için tercih edilmesi hem sizin hem de misafirlerinizin masadan kalmak için sandalyeleri ile savaşa girmesine neden olacaktır.

Yemek odasının temel işlevinin “yemek” olduğunu unutmayın ve mekanda gereksiz aksesuar kullanımından kaçının. Yemek masası etrafında bulunan ve servis için kullanılan yemek takımı dolaplarının üzerini gereksiz aksesuarlar süslemek yerine, bu alanı yemek sırasında gerekli olacak eşyaları koymak için kullanın. Sürahi, tuzluk ve karabiberlik, baharatlık, ekmek sepeti, peçetelik gibi yemek masasında her an lazım olabilecek eşyalar sizin sürekli olarak yerinizden kalmanıza neden olacaktır. Servis dolaplarının üzerini aksesuarlar ile kaplamak yerine boş bırakmanız, bu tür durumlarda yerinizden kalkmadan kolayca misafirlerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmenizi sağlayacaktır.

Yemek odası dekorasyonunda mekanın günlük olarak kullanılması ile yalnızca özel günlerde kullanılması arasında büyük fark olduğunu unutmayın. Her gün kullanılan bir yemek odasında daha işlevsel ve dayanıklı mobilyalar seçmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Yalnızca özel günlerde kullanılan yemek odalarında daha gösterişli mobilyalar kullanılabilir. Özel günlerde kullanılan yemek odalarında yemek öncesi ve sonrasında kullanılacak küçük oturma grupları kullanmak da yaratıcı bir fikir olabilir. Yemek sonrası içilen ve 40 yıl hatırı kalan Türk kahvelerinin yemek odasındaki oturma gruplarında içilmesi, konsept bir mekan oluşmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.