Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yeni eve taşınma incelikleri

22 Nisan 2012 2.015 kez okundu Yorum yapılmamış

Havaların ısınması ve okulların tatili girmesi yakınlaştıkça emlak piyasasında hareketlenmelerde başlıyor. Ev taşımak başlı başına bir organizasyon işidir ve mutlaka ön hazırlığının yapılması gerekiyor. Büyük şehirlerde, satılık ya da kiralık olsun, yeni gideceğiniz semtin öncelikle işinize ve çocukların okullarına mesafesini hesaplamalısınız. Trafik, sosyal alan ve en önemlisi yeni semtinizin sizin alışkanlıklarınıza uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Kendi mülkünüze taşınıyorsanız, mutlaka eve eşyayı sokmadan, belirlediğiniz, gerekli tadilatı yaptırdıktan sonra evinize taşının. Kiralık bir evse, kira kontratına, önceki kiracının elektrik, su, telefon ve bina aidat ödemelerin tam olduğuna dikkat edin.

Taşınma günü yaklaştıkça transferi sağlayacak bir nakliye firması bulmanız gerekecek. Size soracakları sorular şunlar olacaktır:

  • Nereden nereye taşınıyorsunuz?( km hesabı yapılır)
  • Şu an oturduğunuz ev kaç oda? (aşağı yukarı eşya toplamı hesaplanmaya çalışılır ve gönderilecek arabanın boyutuna karar verilir)
  • Elektrikçi ve marangoz istiyor musunuz?
  • Kaçıncı katta oturuyorsunuz, kaçıncı kata taşınacaksınız?
  • Hafta içi mi, hafta sonu mu taşınacaksınız? (hafta sonu daha pahalı)

Ne kadar profesyonel bir taşıma şirketiyle anlaşırsanız anlaşın, mutlaka pazarlık yapın. Size anahtar teslimi ev verecekleri konusunda vaatlerde bulunacaklar, eşya sigortası yapacaklar ve akşam size hiçbir işin kalmayacağını söyleyecekler, yalan! Bu sebeple taşınmanıza 2 hafta kala güzelce gidin ve beyaz milaj kâğıtlarından alın, kırılacak, sizin için özel olan eşyalarınızı paketleyin ve kolilere yerleştirin. Kişisel eşya ve kıyafetlerinizi olabildiğince hurçlara koymaya çalışın, zira taşıyan işçilerin sürekli ellerini yıkamasını ve tozdan kirden arındırdıktan sonra gömleklerinizi paketlemelerini istemeniz saçma olacaktır.

Yeni ev, yeni düzen gerektirir. Taşınma sırasında neyi nereye koydursam diye düşünmek zor olacağından, plan ve programınızı önceden yapın. Özellikle büyük dolapların tekrar montesi yapılırken doğru yere konulması için ayrıntılı bir şekilde odalarınızı planlayın. Eşyalar kutulanırken üstlerine içlerinde ne olduğuna dair notlar almayı ihmal etmeyin.

Mutlaka işçilerin başında durmaya özen gösterin. Taşınırken insan kendini bir çöp evde yaşıyormuş gibi hisseder, doğrudur. Olabildiğince fazla, gereksiz eşya ve kıyafetten arının, ihtiyacı olan kimselere verin. Saklamanın, bir gün giyerim, kullanırım demenin sonu yok, evinizi rahatlatın, fazlalıklardan kurtulun.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.