Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Yer döşemeleri

27 Haziran 2009 6.201 kez okundu Yorum yapılmamış

Yer döşemeleri, evimizin iç mimarisini güzelleştirmek için kullanılır. Evimizin en çok kullanılan alanlarını kapsamaktadır. Tarihte birçok yer döşemeleri, farklı malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Bunların en yaygını ve günümüzde de kullanılan halidir. Eskiden halılar el dokuması, özgü motiflerle yapılırdı ve yer döşemesinin güzelliğine güzellik katardı adeta. Fakat günümüzde yer döşemesi olarak PVC, ahşap yer döşemeleri ve halı üretimiyle gelişen teknoloji sayesinde birçok farklı malzemelerle yer döşemelerini zenginleştirebiliyoruz. Fakat artık günümüzde sadece halı kullanılmamaktadır. Halı kullanmadan da diğer yer döşemeleri sayesinde (PVC, Ahşap döşeme) Hem daha kullanışlı hem görünüm olarak daha güzeldir. Bazen ahşap döşeme üstüne serilen halı ayrı bir güzellik katabilir, bazen de halı kullanmadan ahşap veya PVC döşemeler sayesinde sade bir görünüm elde edilebilir.

Yer döşemesinin seçimi, döşemeyi hangi alanlarda kullanacağımıza bağlıdır. Evlerde, bürolarda, ofislerde genelde parke ve lamine parke. Bu tür yer döşemeleri ortama sıcak hava ve rahatlık hissi katmaktadır ve bunun için bu alanlarda tercih edilmektedir.  Fabrika ve üretim yerlerinde kullanılan döşemelerde halı ve benzeri döşemeler fonksiyonel değildir. Onun yerine daha rahat çalışılabilecek bir yer döşemesi ve kolay temizlenilebilir bir döşeme tercih edilecektir. Diğer sert döşemeler arasında en çok kullanılan bir de mermer vardır. Mermer genellikle kapı ve pencere esiklerinde, merdivenlerde kullanılmaktadır. Sağlam olduğundan diğer döşemelere göre çabuk eskimez ve dayanıklıdır. Ayrıca mermerler mutfak tezgâhı olarak da kullanılır. Günümüzde mermere şekiller, desenler yaparak ve renk katarak güzel ve kullanışlı mermerle yapılabiliyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.