Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Yeşil temalı salon dekorasyonu

6 Mart 2013 4.611 kez okundu Yorum yapılmamış

Doğanın rengi olan yeşil, evlerde ve özellikle salon dekorasyonunda tercih edilebilecek en pozitif etkili renktir. Yeşil rengin salon dekorasyonunda tema olarak seçilmesi mekanın çok sade görüneceğinin düşünülmesine neden olsa da, aslında yeşil tonu olduğu bilinmeyen pek çok farklı renk bulunmaktadır. Sıcak pek çok renge göre bünyesinde çok daha fazla ton farkı barındıran yeşil, salonunda huzurlu ve sakin bir atmosferin hakim olmasını isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Yeşil rengin bir tema olarak kullanılması için salonda belirli bir dekorasyon tarzının uygulanmış olması gerekmez. Neredeyse tüm dekorasyon tarzlarıyla birlikte kullanılabilen yeşil tonlarını bir temaya dönüştürmek, salonun yaşamı çağrıştırmasını ve mekanın bir “yaşam alanı” olduğunun vurgulanmasını sağlayacaktır. Ayrıca ilk bakışta fark edilmese de, yeşil renk içinde hem sarı hem de mavi tonlarını barındırmakta ve bu nedenle de kombin konusunda son derece geniş seçenekler sunmaktadır.

Mavi ve sarı tonlarla bir arada kullanılarak salon dekorasyonunda beğeni toplayan bir temaya imza atılmak adeta garantidir. Koyu yeşil tonlarının en kolay uyum sağladığı açık sarı tonları, salonun kolayca doğal bir atmosfere bürünmesini sağlayacaktır. Deniz mavisinden buz mavisine, mavinin tüm açık tonları da tıpkı sarı gibi yeşil temaya rahatça uygulanabilir. Ancak unutulmamasında yarar var ki, salon dekorasyonunda tema renklerinin 3’ten fazla olması ortaya karman çorman bir renk cümbüşü çıkmasına sebep olacaktır. Yeşilin vurgu rengi olarak seçildiği salon dekorasyonlarında sarı ve mavinin yoğun olarak kullanılması halinde diğer tonlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekir. Yine de tamamen açık tonların tercih edilmesiyle salonda çok sade bir hava oluşacağından, küçük dahi olsa belirli bir aksesuarda sıcak renk tercih edilebilir ve böylece mekana algısal bir odak eklenebilir.

Kahverengi, beyaz ve özellikle pembeyle de oldukça kolay uyum sağlayan yeşil, özellikle dar salonlar için ideal tema seçimlerinden biridir. Doğal ışık yönünden fakir olan salonların daha aydınlık ve yüksek enerjili görünmesi için yeşil tonlarına başvurulabilir. Salon dekorasyonunda birçok farklı avantaj sunan yeşil rengin mor ve hardal rengiyle de zarif bir etki yaratacağı unutulmamalıdır. Mor renge fazla ağırlık verilmemesi halinde yeşil tonları ile hardal ahenkli bir uyum yakalayacak ve salonda görenleri hayrete düşürecek bir şıklık oluşmasını sağlayacaktır. Yeşilin fazla sakin olduğunu düşünenler ise kırmızı ve turuncu gibi yüksek enerjili sıcak renklerle kendilerine özgü bir tasarım da yaratabilir. Turuncu ve kırmızının dikkat çeken etkisiyle bütünleşen yeşil salon dekorasyonunda genel bir uyum oluşmasına yardımcı olacaktır. Altın rengi de tıpkı turuncu ve kırmızı gibi yeşil tonlarıyla kolay uyum sağlayan renkler arasında yer alır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.