Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Yuvarlak masa modelleri

12 Mart 2013 4.707 kez okundu Yorum yapılmamış

Yemek odası dekorasyonunun kalbi olan masa seçimini büyük oranda kolaylaştıran yuvarlak masalar, pek çok farklı modeller neredeyse tüm dekorasyon tarzlarıyla uyum sağlayacak şekilde kullanılabilmektedir. Klasik dekorasyonun vazgeçilmezi olan ve modası asla geçmeyen yuvarlak masa modelleri, modern mimari çizgilerin hakim olduğu tasarımlardan çağdaş dekorasyon anlayışlarına kendine tüm mekanlarda kolayca yer bulabilir. Çalışma masası tercihi için uygun olmayan ve mutfaklarda geniş bir alan gerektirdiği için fazla tercih edilmeyen yuvarlak masalar çoğunlukla yemek odalarını süsler. Katlanan yuvarlak masaların duvara yaslanması ile küçük mutfaklarda da avantajlı bir kullanım söz konusu olsa da, yemek odasına yerleştirilen masif ahşaptan yapılmış bir yuvarlak masasının mekana katacağı değer de bir başkadır. Şık bir yemek odası dekorasyonu için tercih edilen yuvarlar masalar aynı zamanda oturma odası ve salonların da tarz kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yuvarlak masaların alan sorunu yaşanan mutfak ve yemek odaları için ideal olduğu düşünülse de, aslında bu düşünce büyük oranda yanlıştır. Zira birçok dekorasyon blogunda yuvarlak masaların dar alanlarda avantaj sağladığından söz edilmesine rağmen çoğunlukla sandalyeler değil sadece masa göz önüne alınmaktadır. Yuvarlak masalara kalabalık bir grubun oturması için pek çok sandalye gerekmekte ve “sandalyelerle birlikte” gereken alan hesaplandığında ciddi bir yer kaybı söz konusu olmaktadır. Kare ve dikdörtgen masalarda insanların yan yana oturarak daha az alan kullanılması mümkünken yuvarlak masalarda istenmese de dahi sandalyeler arasında belirli bir mesafe kalmaktadır. Bu nedenle özellikle yemek odası dekorasyonunda yuvarlak masa düşünenlerin, masa kadar sandalyelerin kaplayacağı alanı da hesap etmesi gerekir. Dar mutfaklarda yemek masası olarak yuvarlak masa modellerinin tercih edilmesi de benzer sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Yemek masalarında yuvarlak masa tercih edilmesinin en büyük avantajı, masaya oturan insanların birbirinin yüzünü görmek için eğilip doğrulmak zorunda olmamasıdır. Kare ve dikdörtgen masalar sandalyelerin yan yana dizilmesine imkan sağlayarak alan tasarrufu sağlasa da, kişi sayısı arttıkça insanların yan tarafında oturanlarla sohbet etmesi de giderek güçleşir. Bu tür masalarda birkaç kişinin yan yana oturması halinde konuşmak için herkesin eğilmesi gerekirken, yuvarlak masalar sunduğu perspektif ile herkesin zorlanmadan birbirinin yüzünü görebilmesine imkan tanımaktadır. Arkadaşlarla veya ailece yenen yemeklerde yapılan sohbetlerin daha da keyifli hale gelmesi için yuvarlak masa modelleri tercih edilebilir ve böylece herkesin birbiriyle rahatça diyalog kurması sağlanabilir. Ayrıca yuvarlak masalarda yenen yemeklerde, insanların sofrada duran yiyeceklere ulaşması daha kolay olmaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.