Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Yuvarlak yataklar ve sıra dışı yatak odaları

5 Mayıs 2012 6.022 kez okundu 1 yorum var

Modern yatak odası dekorasyonlarında en çok dikkat çeken öğe yuvarlak yataklardır. Yuvarlak yataklar aslında 80’lerin ortasında tasarımcılar tarafından çıkarıldı fakat popülerliğinin artması yaklaşık bir 10 yıl kadar sürdü diyebiliriz. Özellikle 2000’li yıllara geldiğimizde sıkça talep görmeye başlayan yuvarlak yataklar, sektördeki birçok firma tarafından üretilmeye başlandı.

İlk başlarda sadece yatak olarak üretilen yuvarlak yataklar, artık yatak odası dekorasyonunu tamamlamak adına yatak odası takımı şeklinde piyasaya sürülmeye başlandı. Eskiden mevcut yatak odası mobilyanıza entegre etmeye çalışırken, şimdi rahatlıkla takım olarak alabiliyorsunuz.

Yuvarlak yatağın en önemli dezavantajı olarak görülen, nevresim takımı bulamama mevzusu bile artık gerilerde kalmaya başladı zira büyük firmaların hemen hemen hepsi bu ürün grubuna özel üretim nevresim, pike, yorgan, alez hatta yatak örtüsü üretmeye başladılar. Aslına bakarsanız, yuvarlak yataklarınızda mevcut yorganlarınızı kullanabiliyorsunuz, tek sorun alez ve çarşaflarda çıkıyor, artık bununda çaresi var. Yuvarlak yatakların çapları 210 ila 250 cm arasında değişkenlik gösteriyor. Bazalı ya da bazasız seçenekli yuvalık yataklar var. Yatak başlıkları da yine diğer yataklarda olduğu gibi isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Yuvarlak yatakların tasarıma açık ve hayal gücünü kullanarak çeşitlendirilebilmesinin oldukça kolay olması sebebiyle, tasarımcıların en sevdiği model olduğunu söyleyebiliriz. Yuvarlak bir çember içine alınan normal dikdörtgen yataklar, başucuna konulabilen konsolla bütünleşip, aydınlatma elemanlarını bünyesinde barındırabiliyor. Komidinler raylı bir sistemle yatağa bağlanmış ve dilediğiniz yönde ilerletme ve konumlandırma yapabiliyorsunuz. Bazı yuvarlak yatak modellerinde alttan ışıklandırma yapılarak sıra dışı bir aydınlatma ile farklı bir ambiyans oluşturulmuş.

Bazalı olarak alabileceğiniz yuvarlak yataklar sayesinde oldukça fazla eşyanızı alt kısmına depolayabilirsiniz. Bazasız modeller bazlılara oranla daha alçak ve hatta bazı modeller yer yatağı görüntüsünde. Eğer yatak odanız büyükse yuvarlak yatağınızı tam odanın ortasına yerleştirerek, yatak başlıksız bir kullanım tercih edebilirsiniz. Yuvarlak yatakların en büyük avantajı, yastığınızı nereye koyarsanız koyun, yatak hep aynı oranda olduğu, en boy kavramı olmadığı için, dilediğiniz yönde yatma pozisyonu seçebilme rahatlığını sağlıyor.

Okur Yorumları »

  • DUYGU BABAK dedi ki:

    Sayfada yer alan 3.tasarım renkli başlı oldukça hoşuma gitti. Yuvarlak yatak tasarımlarını bulabileceğim markalar ve satışları ile ilgili de bilgi alabilir miyim?
    Teşekkürler.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.