Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Yüzme havuzu yapımı

10 Temmuz 2012 7.941 kez okundu Yorum yapılmamış

Yüzme havuzları, müstakil evlerin konfor ve güzelliğidir. Yüzme havuzu yapımı, aslında zor gözükse de çok pratik ve kolaydır. Sadece, dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır.

Yüzme havuzu yaptırmaya karar verdiyseniz, ilk yapılacak olan şey, havuzun nereye yapılacağına karar vermek ve projelendirmektir.  Yüzme havuzunun makine dairesi ve havuz alnı için hafriyat yapılır. Daha sonra, havuz yatağı beton atılarak sıkıştırılır. Demir döşemeler yapılarak, havuz için gerekli olan elektrik tesisatı, su tesisatları ve mekanik tesisatlar yapılır ve tekrar betonlanır. Beton kalıplarının işçiliği en önemli safhasıdır. Çünkü, havuzun sızdırma ve tesisatın hasar görmemesi önemlidir. Vibrasyon ile betonun sıkıştırılma işlemi yapılır. Zemin betonundan sonra, yan duvarlar yapılır. Beton döküm işleminden sonra, izolasyon yapılmaktadır. Şap atımı ve sıva yapımından önce, güç arttırıcı ve esneklik sağlayan özel bir madde atılarak, havuz 1 tam gün beklemeye alınır.  Havuz kenarlarında olan taşma yeri için, alanlar hesaplanarak ayarlanır. Taşma kanalı, havuz için çok önemlidir. Buradan taşan su depoya, oradan da denge tankına gider ve tekrar kimyasallarla temizlenerek havuza geri verilir. Bu nedenle, taşma hesaplamaları yapılırken hassasiyetle yapılmalıdır. Taşma kanalının üzeri güvenliği sağlamak için, ızgaralar yardımı ile kapatılır. Taşma kanalının, tüm havuz çevresinde ve havuz ile aynı kotta yapılması gerekmektedir. Havuz içi kaplama işlemine geçildiğinde, kaplamada kullanılacak olan seramiklerin 1. Kalite olması gerekmektedir. Seramik veya mozaik, derz alanları bırakılarak, özel yapıştırıcılarla döşenmelidir. Bu yapıştırıcılar, kimyasallara karşı dayanımlı olmalıdır. Döşeme işlemi bittikten sonra, özel derzler ile işlem bitirilir. Havuzun tüm görselliğini ve güzelliğini veren seramik ve mozaikler, bakteri oluşturmayan ve barındırmayan özel malzemeler olmalıdır.

Yüzme havuzu yaptırırken, mutlaka havuz projesi istenmeli, aydınlatma, elektrik ve mekanik tesisat yerleri kontrol edilmelidir. Havuz sızdırmazlığı ve izolasyonda kullanılacak olan malzemelerin belgeleri istenmelidir. Havuzlar, püf noktalarına uyulur ve sürekli olarak bakımları yapılırsa, hiçbir sorun çıkarmadan uzun yıllar kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.