Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Zamanı durdurun, koleksiyonerliğe başlayın!

31 Mart 2012 1.953 kez okundu Yorum yapılmamış

Herkes evinde rahat etmek ister. Kendine özel seçtiği mobilya ve aksesuarlarıyla donatılmış, mutlu hissettiği bir ortam yaratarak, günün koşuşturmacasını huzur içinde arkada bırakır. Tüketici eğilimlerine bakıldığında, kişiselleştirilmiş yaşam alanlarında, bir başkasında olmayan tercih ediliyor, sıradan, tek düzey, “mobilya mağazasından çıkmış gibi” görüntülerden uzak duruluyor. Farklılığının yanında getirdiği nostaljik hava sebebiyle bir çok eski ve antika eşyalar toplanarak, evlerde sergileniyor ve koleksiyonerlik adımları bu içgüdüler sebebiyle atılmaya başlanıyor.

Evinizi kişiselleştirmek, yeni bir uğraşı edinmek, tarihin sayfaları arasında eşyanın büyüsüne kapılıp gitmek istiyorsanız, koleksiyonerliğin aslında çok da basit bir uğraşı olmadığını göreceksiniz. Bazıları daha itibarlı, bazıları profesyonel olup, inceliğinden anlamak gerektirecek kadar pahalı, bazıları naif, bazıları yasal düzenleme yaptıracak kadar önemli olabilir, kısacası her şeyin koleksiyonu yapılabilir. Tarih anlayışımızın değişmesi, günlük yaşama ve kültür tarihine ait bilgi verici her türlü materyalin kıymetinin anlaşılması, üzerine uzmanlar ve meraklılarınca değerlendirilmeye ve toplanmaya başlanmıştır.

İlk önce ufak materyallerle başlayın.  Hangi şehirde olursanız olun, mutlaka eskici, antikacı, sahaf ya da ilgilendiğiniz alan doğrultusunda dükkânları gezin. Farklı şehirlerdeki oluşumları araştırın. İstanbul’da Çukurcuma, Ankara’da Saman Pazarı ve Kale Önü, tatil beldelerinde Antikacılar Çarşısı tarzı yerlere uğrayın. Koleksiyonunu yapmaya karar verdiğiniz obje için evinizde yer belirleyin. Sadece camla kaplanmış bir büfe, mini, cam raflı bir küp, salonunuz da sergileyeceğiniz objeler için yeterli olacaktır. İşte size birkaç öneri.

Bir çok pazarda bile rastlayacağınız Rus porselen kase ve tabakları, naif çizgileri ile sizi baştan çıkaracaktır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından hemen sonra ülkemize çok sayıda giriş yapan Rus porselenleri, canlı renklerde natüralist çiçek desenleriyle, dekoratif birer obje gibi gözüküyorlar. Porselenlerin üzerinde damga olması değerini artırıyor.

Osmanlı sanatının son zamanlarda çok fazla gündemde olması Osmanlı buhurdanlarını ortaya çıkarttı. İçlerinde kokulu maddeler ve buhur çubukları yakılan buhurdanlar, gümüş, bakır, bronz ve tombak gibi farklı maddelerden üretilmişler. Birçok eskici ya da antikacıda tekli ya da çiftli örneklerine rastlayabilirsiniz. Bir başka seçenek ise son zamanlarda çok popüler olan “istihare taşı” denilen namaz taşlarıdır. Kâbe topağından yapılan ve üstlerinde eski yazı ile duaların, Medine ve Mekke tasvirlerinin uygulandığı bu taşlar, namaz kılarken alına yerleştirilerek kullanıldığı için bu ismi almıştır. Şii’lerin önemli objelerinden biri olan kare, oval ya da dikdörtgen formlarında bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.