Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Zemin çeşitleri

28 Ekim 2013 3.263 kez okundu Yorum yapılmamış

Zemin meselesi evlerimizde belki de hiç düşünmediğimiz bir konu oluyor. Ancak önemli bir konu zeminler. Evlerimizde uygun zemini kullandıktan sonra sağlayacaklarınız dekorasyon açısından mükemmel bir görünümle beraber, ısı ve ses yalıtımı gibi konularda da kazanç sağlayacaktır. Ancak evlerimizde zeminlerde genellikle halı döşemesine başvururuz. Halı bulunduğumuz mekanı sıcak tutmak ev-zemin-dekorasyonuiçin çokça kullanılan eşyadır. Bunun yanında daha koruyucu ve dekoratif açıdan güzel görünecek zemin alternatifleri de vardır. Ama bunlar halılar üzerinde yaptığımız masraftan daha fazlasını gerektirebilir. Ancak bakım konusunda ve işlevsellik konusunda halıdan daha avantajlı olmaktadırlar. Zevkinize göre değişik zemin kategorilerinden birini seçebilirsiniz. Teknolojilerin gelişmesiyle zeminlerde de, 3D teknolojiyle oluşturulan şık görselliğe sahip zemin çeşitleri vardır. Ama sadece görsele kapılarak zemin tercihi yapmak yanlış olacaktır. Zemin tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar; zemin uygulaması yapılacak alanın, kuru mu yoksa ıslak zemin mi olduğudur. Islak alanlara özel zemin çeşitlerinde ıslanmalara karşı dayanıklı yapı vardır. Ancak kuru zemin ürünlerinde bu durum söz konusu değildir. Herhangi bir ıslaklıkta, şişmelere sebep olabilir.

Mesela halı, kuru zeminler içindir. Sıcak tutmak için yuvayı birebirdir. Plastik zeminlerde aşınmalara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hijyen açısından avantaj sağlar. Masif parkeler ise, görsel açıdan mükemmel olduğu gibi, dayanıklı ve uzun ömürlü kullanıma uygundur. Lamine parke, en çok tercih edilen ve kullanılan ancak biraz pahalı bir uygulamadır. Tamamen organik bir yapıya sahiptir. Sağlık açısından zararsız bir üründür. Laminant parke ise fiyatı sebebiyle orta bütçeli kimselerin tercih ettiği, kaliteli ve sağlıklı diğer zemin türüdür. Epoksi zemin yapısı da, dayanıklı ve sağlıklı bir uygulamadır. Daha fazla zemin çeşitleri vardır. Evlerinizde halıdan vazgeçemiyorsanız, yine de mesela masif parke uygulamasını yapmanızı öneririm. Çünkü evlerin daha korunaklı ve sıcak olmasını sağlamış olursunuz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.