Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Zen stili dekorasyon

24 Eylül 2012 2.460 kez okundu Yorum yapılmamış

Uzakdoğu’ya doğru uzandığınızda karşınıza sade ve minimalist bir dekorasyon stili çıkar. Mümkün olduğunca az aksesuarın kullanıldığı ve depolama alanlarının çok olduğu bu kültürlerde, genelde küçük evler kullanıldığından ve Feng Shui’ye göre dekorasyon uygulandığından tarz sade ve rahatlatıcıdır.

5000 yıllık bir öğreti olan Feng shui, evleri vücudumuza benzetmektedir. Damarlarımız evlerdeki holler, organlarımız odalarımızdır. Damarlar tıkalı olduğunda, oksijeni yeterli alamadığımızdan organlarımızda problemler yaşanır. Evlerimizde, dağınıklık ve fazla eşya tıkanıklık yarattığından enerji rahat olarak dolaşamayacağından problemler yaşarız. Hatta sıkıntı ve stres, gerilim bu evlerde fazlası ile yaşanır. Uzakdoğu’nun Zen stili, tamamen bunu kendine prensip kabul etmektedir. Evlerde iyi enerjinin rahatlıkla dolaşması için fazla eşya yoktur, göze çarpan aksesuarlar kullanılmaz. Feng Shui prensibi doğa ile özdeşleşmek olduğundan, genelde toprak tonları ve pastel doğa renkleri sıklıkla kullanılır. Mobilyalar ahşap ve genelde düz hatlıdır. Kahve, gri, yeşil, pembe ve pastel olan tüm tonlar bu stilde rahatlıkla kullanılmaktadır. Duvarlarda uçuk tonlar içinde tatlı pembe ve yeşil çiçekli duvar kağıdı uygulamaları göze çarpmaktadır. Bol yeşil yapraklı çiçek ve paravanlar sıklıkla karşılaşacağınız uygulamalardır. Yatak odalarında, yere yakın yataklar ve beyaz hafif kumaşlardan nevresimler bu stilin vazgeçilmezidir. Asla yatak odalarında ayna kullanılmaz çünkü ayna enerjiyi yansıttığından uyku kalitenizi bozabilir. Yemek odalarında rahat ve düz hatlı konforlu koltuklar ve yemek masanızın hemen arkasında geniş aynalar dikkat çekici etkisini vermektedir. Yemek masasının hemen arkasında ve masayı net bir şekilde gören aynalar, masanıza bereket ve uğur getirecektir. Zen stili dekorasyonda, birbiri ile uyumlu doğa temalı çerçeveli resimler ve hoş kokulu aromaterapik mumlar tamamlayıcı etkiyi vermektedir.

Uzakdoğu’nun Zen stili dekorasyonu, dinlendirici ve sağlıklı bir tarzdır. Bu sayede, mekanlar da hoş ve gözü yormayan bir dekorasyon uygulanmış olur. Uzakdoğu’nun bu mistik havasına evinizi döndürmek isterseniz, az eşya ve az aksesuar kullanımı yaparak başlayabilirsiniz. Aynı renk duvarların ve onların pastel tonları içinde uygulayacağınız bu dekorasyon stili size huzur ve mutluluk verebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.